Kandydatka na prezydenta Krakowa. Prowadzi warsztaty dotyku dla gejów

Wojciech Kozicki
04.09.2018  21:22
Vala Foltyn Kraków wybory na prezydenta komitet wyborczy
Vala Foltyn Kraków wybory na prezydenta komitet wyborczy Fot: Facebook.com/HejtStop

Twierdzi, że już wygrała. Zobaczcie, jaki ma program wyborczy.

Kraków, już jesienią wybory do rady miasta i na prezydenta Krakowa. Ruszyła kampania wyborcza. Pojawiła się niezwykła kandydatka na prezydenta miasta – Vala Tomasz Foltyn (KWW Vala – Volna Autonomia Lansu i Awangardy). Jak podaje wybory.lovekrakow.pl, to transpłciowa aktywistka z Krakowa. Jej hasło wyborcze: „Rewolucją jest czułość”.

Sama o sobie mówi: szczęśliwa singielka, siostra, syn, córka, kochanka, obywatelka świata i kosmosu. To także pedagog praktyk tanecznych, artystka, kuratorka oraz reporterka pozarządowych organizacji. Zajmuje się takimi dziedzinami życia jak feminizm, gentryfikacja, społeczny i ekologiczny aktywizm oraz LGBTQIA+. Prowadziła też warsztaty ze świadomości dotyku dla mężczyzn (gej, bi, trans i queer).

ZOBACZ TEŻ: Wstydzi się Polski, obciął sobie penisa. Teraz prosi o pomoc

Dzisiaj zajmuję się tańcem jako sztuką uzdrawiania, poezją jako formą subtelnego oporu wobec języka opresji i wykluczenia, magią jako formą próby zmiany betonowych struktur władzy i niezgody na korupcję i niszczenie dziedzictwa narodowego i przyrodniczego, świadomą polityką jako formą bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem. Interesuje mnie tworzenie globalnej, ale lokalnej społeczności – opisuje siebie Vala. (wyborcza.pl)

Nowa prezydent Krakowa - już wygrała?

32-letnia Vala zmierzy się z takimi kandydatami jak Łukasz Gibała, Jacek Majchrowski i Małgorzata Wasserman. Foltyn uważa, że ma przewagę, bo nie dopuściła się nigdy korupcji i malwersacji finansowych.

Wystarczy, że jestem. Moja subtelna obecność już pozwala na to, aby zmienić rzeczywistość. Koniec z korupcją w tym mieście. Nie liczy się sama wygrana, nie będę walić głową w mur, aby dojść do celu. Nadchodzi nowa era – powiedziała Vala w rozmowie z wybory.lovekrakow.pl.

Doświadczenie w polityce? Vala zaczynała w szkolnym samorządzie. W liceum brała udział w Młodzieżowym Parlamencie Europejskim w 2009 roku.

Mam nadzieję, że w Polsce będzie taki moment, że ta queerowość będzie mogła być zdekonstruowana. Że będziemy żyli w świecie, w którym seksualność nie będzie miała żadnego znaczenia. Żyjemy w społeczeństwie, w którym mocny jest podział na to, co męskie i kobiece, jak zatem w kontekście queerowym przekraczać te granice. Da się? Nie wiem czy się da na poziomie społecznym. Pomimo, że moja działalność jest w jakiś sposób społeczna i zaangażowana to nie do końca czuję się aktywistą. Nie uważam też, że każdy musi to robić, nie każdy musi być queer, nie każdy musi być kimkolwiek i powiedziała Vala w rozmowie z queer.pl.

Program wyborczy? Przede wszystkich Kraków jej zdaniem powinien być miastem otwartym i różnorodnym. Jej inspiracje to m.in Dalajlama oraz „rewolucyjna poezja i muzyka”.

ZOBACZ TEŻ: Anna Grodzka zbiera pieniądze na operację. Wspiera ją Robert Biedroń

Zagłosuj

Jakiej jesteś orientacji seksualnej?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze