Koniec z przyjmowaniem imigrantów ze statków? Nowa polityka UE

Wojciech Kozicki
20.06.2018  10:11
imigranci Afryka statek Europa
imigranci Afryka statek Europa Fot: East News/PIUS UTOMI EKPEI/AFP

Polski polityk twierdzi, że wie jak zakończyć kryzys migracyjny.

Unijna polityka migracyjna do zmiany. Imigranci ze statków nie będą wysadzani w portach w Unii Europejskiej, a kryzys migracyjny zostanie zażegnany? Przywódcy UE będą dyskutować 28-29 czerwca w Brukseli na temat utworzenia platform regionalnych w Afryce Północnej.

Jak podaje Wirtualna Polska, „regionalne platformy wysiadkowe” to obecnie postulat Donalda Tuska. Jednak takie rozwiązanie od 2016 roku proponował Viktor Orban.

ZOBACZ TEŻ: Brutalny atak setek imigrantów na europejską granicę

Rada Europejska wspiera rozwój koncepcji regionalnych platform wysiadkowych w bliskiej współpracy z UNHCR [Biurem Wysokiego Przedstawiciela ONZ ds. uchodźców] i IOM [Międzynarodową Organizacją ds. Migracji]. Takie platformy powinny zapewnić szybki proces rozróżniania między migrantami ekonomicznymi i tymi, którzy potrzebują ochrony międzynarodowej – napisano w projekcie. (wiadomosci.wp.pl)

Na platformach wysiadkowych imigranci ekonomiczni będą oddzielani od tych, którzy chcą uzyskać ochronę międzynarodową. Jednocześnie miałyby zniechęcać do przepływania Morza Śródziemnego. Mogą powstać w Albanii i Tunezji, chociaż ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. Jak pisze serwis wiadomosci.wp.pl, w planach jest również reforma systemu azylowego (konwencja dublińska).

ZOBACZ TEŻ: Rząd chce imigrantów w Polsce. Mają rozwiązać problemy kraju

Imigranci w Europie - koniec napływu ludzi z Afryki?

Taki pomysł zapewne poprze nowy rząd Włoch, który diametralnie zmienił podejście do imigrantów przypływających z Afryki. W ubiegłym tygodniu Włochy i Malta odmówiły przyjęcia statku Aquarius z ponad 600 imigrantami na pokładzie. Prawie 2/3 Włochów (sondaż Instytutu Swg) chce blokady wybrzeża kraju, by zatrzymać imigrantów i apelują, by natychmiast odsyłać ich do kraju pochodzenia.

ZOBACZ TEŻ: Zgwałcił Polkę w Rimini. Może wyjść na wolność

Włosi nie będą dłużej uczestniczyć w procesie nielegalnej imigracji.  Statki z imigrantami muszą szukać innych portów – napisał Szef włoskiego MSW i lider Ligi Matteo Salvini na swoim Twitterze.

Salvini został nazwany przez organizację „Lifeline” faszystą. Odpisał na Facebooku, że to koniec wolnej amerykanki i zapowiedział, Włosi zaczynają rządzić we własnym domu.

Zagłosuj

Czy jesteś za przyjmowaniem imigrantów w Europie?

Liczba głosów:

Statek Aquarius z imigrantami z Afryki:

Przeczytaj więcej
Komentarze