Zagadka „Krzyczącej mumii” rozwiązana. Wiadomo, kim była za życia

Wojciech Kozicki
16.02.2018  11:00
Zagadka Krzyczącej mumii
Zagadka Krzyczącej mumii Fot: East News

Na jaw wyszły mroczne tajemnice.

Naukowcy od lat zastanawiali się, kim był „Nieznany Mężczyzna E”. Zmumifikowane ciało odnaleziono 300 mil od Kairu w 1886 roku w kotlinie Deir el-Bahari. Udało się wreszcie ustalić jego tożsamość.

Jak podaje archive.archaeology.org, mężczyznę zmumifikowano w nietypowy sposób. Nie usunięto mózgu, co było to standardem w przypadku dostojników. Podejrzewano, że jednak nim był, ponieważ pochowano go w pobliżu słynnych grobowców faraonów Ramzesa II i Seti I.

Początkowo myślałem, że go otruto, ponieważ dostał skurczu żołądka i przed śmiercią odrzucił głowę do tyłu. Jego twarz zastygła w grymasie pełnym bólu – powiedział Gaston Maspero z Egyptian Antiquities Service, który odkrył mumię. (archive.archaeology.org)

Na jego sarkofagu nie umieszczono imienia i hieroglifów. Zgodnie z egipskimi wierzeniami, miało to skazywać na wieczną śmierć. Zwłoki przykryto skórą owcy, którą uznawano za zwierzę nieczyste. Nie zadbano również w żaden sposób o ciało i po prostu pozostawiono je do wyschnięcia.

"Krzyczącą mumię" można oglądać w muzeum w Kairze. Prawdopodobnie ma 3200 lat - napisała Sherry Ster na swoim Twitterze.

Poznali jego tożsamość

Jak podaje livescience.com, naukowcy przeprowadzili analizę materiału genetycznego i ustalili, że mężczyzna to książę Pentawer, syn faraona Ramzesa III. Podejrzewają, że skazano go za zdradę na śmierć i powieszono, ponieważ spiskował przeciwko ojcu.

Ramzes III zmarł prawdopodobnie w wieku ok. 60 lat. Sądzono, że zgon nastąpił z przyczyn naturalnych, bo na jego ciele nie znaleziono śladów po ranach. W 2012 roku przeprowadzono tomografię komputerową i odkryto, że miał poderżnięte gardło. Mógł się do tego przyczynić Pentawer.

Tak wygląda mumia Pentawera:

WIĘCEJ NEWSÓW I ROZRYWKI? SPRAWDŹ PLANETĘ NA FACEBOOKU!

Zagłosuj

Czy interesuje cię historia starożytnego Egiptu?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze