Kubuś Puchatek zakazany. Rząd uwziął się na misia o małym rozumku

Wojciech Kozicki
06.08.2018  20:49
Kubuś Puchatek film Chiny Cenzura
Kubuś Puchatek film Chiny Cenzura Fot: Youtube.com

Najpierw Świnka Peppa, a teraz Puchatek.

Kubuś Puchatek, a konkretnie film Disneya „Christopher Robin” ("Krzysiu, gdzie jesteś?"), został zakazany w Chinach. Rząd nie podał oficjalnego powodu, ale jak podejrzewa „BBC”, miś o małym rozumku został uznany za politycznie niewygodnego. Film Marca Forstera trafił na zakazaną listę z takimi tytułami jak np. "Deadpool", "Avatar" i "Legion samobójców".

Prezydent Chin obrażony

Ulubiona postać milionów dzieci na świecie, stworzona przez A.A. Milne, w Chinach jest blokowana w mediach społecznościowych. Wszystko zaczęło się w 2013 roku od pozornie niewinnego mema. Prezydent Xi Jinping spacerujący z Barackiem Obamą został porównany właśnie do Kubusia Puchatka. Prezydent USA najwyraźniej nie obraził się za porównanie do Tygryska.

Rok później Xi Jinping, podczas spotkania z japońskim premierem (Shinzo Abe), również został porównany do Puchatka. Japończyk został ukazany jako Kłapouchy.

Bajki i cenzura

Świnka Peppa również nie jest mile widziana w Chinach. Komunistyczna Partia Chin zakazała jej, ponieważ uznano, że to symbol kontrkultury (subkultura shehuiren) i ma wpływ na społeczeństwo jak pornografia.

ZOBACZ TEŻ: Animacja o związku dwóch chłopców. Zgadnij, czego uczy dzieci

Zagłosuj

Czy Kubuś Puchatek jest podobny do prezydenta Chin?

Liczba głosów:

Film o Kubusiu Puchatku - "Krzysiu, gdzie jesteś?"

Przeczytaj więcej
Komentarze