Kura zniosła gigantyczne jajko. Jego środek skrywał „niespodziankę”

Mateusz Patyk
07.03.2018  12:00
gigantyczne kurze jajko
gigantyczne kurze jajko Fot: Portsmouth News/Solent News/East News

Trafiło się jak ślepej kurze ziarno.

Taki nabiał robi wrażenie. Powody do zadowolenia ma właściciel kurzej fermy z Australii, który pochwalił się olbrzymim jajem w internecie. Firma Stockman's Eggs znajdująca się w Queensland zdobyła rozgłos po tym, gdy na Facebooku pojawiło się zdjęcie bohatera tej historii w towarzystwie pozostałych jajek zniesionych tego samego dnia.

Ale to nie jedynie wielkość jest godna odnotowania. Szybko okazało się, że wnętrze giganta zawiera coś więcej, niż tylko białko z żółtkiem. Po rozbiciu wypadło z niego... drugie jajo! Oczywiście nie dorównywało wielkością swojemu „pierwowzorowi”, ale już samo jego pojawienie się wywołało niemałą sensację.

Jak podaje serwis abc.net.au, fenomenem zainteresowały się nie tylko media, ale również zajmujący się drobiem eksperci. Olbrzymie kurze „jajo z niespodzianką” nazwano „matrioszką” - od słynnej rosyjskiej zabawki.

Fac
Fac Fot: Facebook.com/Stockman's Egg

Farmer Scott Stockman, do którego należy rodzinny interes, nie krył zdziwienia i ekscytacji:

To było największe jajo, które kiedykolwiek wyprodukowała ta farma od momentu jej założenia w 1923 roku - powiedział w wywiadzie. (abc.net.au)

Po dokładniejszych pomiarach ustalono, że rekordowe jajko waży - bagatela - 176 gramów, czyli tyle co trzy normalnej wielkości nabiał od kury. Odkrywca tej anomalii przyznał, że rodzicielka owego jaja musiała znieść naprawdę sporo, by mogła je... znieść.

Przyczyną był stres?

Z kolei profesor Raf Freire ze szkoły weterynaryjnej na Charles Sturt University powiedział stacji ABC News, że nigdy wcześniej nie widział niczego podobnego.

Szczerze mówiąc, nie jestem w stanie stwierdzić, jak do tego doszło - wyznał.

Dodał jednak, że nie jest niczym niezwykłym „zatrzymywanie” przez kury jaj, szczególnie pod wpływem dużego stresu. Zwykle jednak są znoszone następnego dnia. W tym wypadku jednak tak się nie stało i wokół znajdującego się wewnątrz nosicielki jaja uformowało się drugie, znacznie większe.

Z biologicznego punktu widzenia staram się zrozumieć, dlaczego to małe jajo nigdy nie odpadło. To bardzo dziwne - powiedział w rozmowie z ABC.

Niezależnie od wyjaśnienia tego zjawiska, zdjęcia robią SPORE wrażenie. Zobaczcie sami!

jajko gigant
jajko gigant Fot: Facebook.com/Stockman's Eggs
jajko gigant
jajko gigant Fot: Facebook.com/Stockman's Eggs

WIĘCEJ NEWSÓW I ROZRYWKI? SPRAWDŹ PLANETĘ NA FACEBOOKU!

Zagłosuj

Co zrobiłbyś/abyś ze znalezionym jajkiem w środku innego?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze