Lewitujący lód w Polsce. "Nawet 90-letni mieszkańcy nie pamiętają takiego zjawiska"

Magdalena Barszczak
01.03.2018  12:03
Lewitujący lód w Kaczorach. Przykleił się do drzew
Lewitujący lód w Kaczorach. Przykleił się do drzew Fot: Facebook.com/Rada-Sołecka-Kaczory

Niezwykłe zdjęcia zachwyciły internautów.

Mieszkańcy wsi Kaczory w województwie wielkopolskim zaobserwowali niezwykłe zjawisko. Na drzewach pojawił się "lewitujący" lód. To pozostałość po zamarzniętej rzece, z której odpłynęła woda. Szok, Coś pięknego, zaje*iste – zachwycali się internauci.

Co naprawdę stało się w miejscowości położonej niedaleko Piły? Na zdjęciach opublikowanych na Facebooku Rady Sołeckiej Kaczory widać okresowe jezioro Żabostowo, które powstało w wyniku wylania jeziora Kopcze. Zanim woda w lesie odpłynęła, dochodziła do metra wysokości. Zazwyczaj jednak takie zjawisko zdarzało się wiosną, więc efekt był mniej spektakularny.

Przyszedł mróz, tafla zamarzła. Po paru dniach woda opadła, a lód został na drzewach. To zdarzyło się pierwszy raz - mówił w rozmowie z gazeta.pl Andrzej Rybiński z rady sołeckiej wioski Kaczory.

Nawet dziewięćdziesięcioletni mieszkańcy nie pamiętają takiego zjawiska – dodał. (gazeta.pl)

Jak donosi „Głos Wielkopolski”, jest to przykład tzw. rzeki epizodycznej, która pojawia się i znika w różnych odstępach czasu. Głównie można ją zaobserwować w klimacie zwrotnikowymAfryce bądź Australii. W Kaczorach taki fenomen zdarza się raz na kilkanaście lat.

Lód "lewitował" nad powierzchnią jeziora:

WIĘCEJ NEWSÓW I ROZRYWKI? SPRAWDŹ PLANETĘ NA FACEBOOKU!

Przeczytaj więcej
Komentarze