Rasistowski atak na czarnoskórego w Polsce. „To tylko bambus”

Wojciech Kozicki
26.04.2018  10:09
Policja Łódź zatrzymanie atak rasistowski
Policja Łódź zatrzymanie atak rasistowski Fot: East News/Krzysztof Kaniewski/REPORTER

Świadkowie przyglądali się jak go katowano.

Łódź. Gwinejczyk Dialio Ousmane Mountaga mieszka w Polsce od lat, stara się też mówić po polsku. 23 kwietnia padł jednak ofiarą rasistowskiego ataku.

Gdy późnym popołudniem wrócił z pracy, udał się z psem na spacer do parku nieopodal ulicy Tatrzańskiej na Dąbrowie. Tam został zaczepiony przez dwie kobiety i mężczyznę. TVN24.pl podaje, że nazwali go „jeba*ym bambusem”.

Rasizm i napad na czarnoskórego w Polsce

Nie reagował na zaczepki, ale agresorzy nie dawali za wygraną. Dzienniklodzki.pl informuje, że oblali go także napojem. W końcu padły ciosy. Jedna z napastniczek zaczęła go kopać. Jak sam przyznał, nie oddał jej, bo nie stosuje przemocy wobec kobiet

Policja, rasizm i przemoc w Łodzi

Poszkodowany wyznał, że prosił świadków zdarzenia o pomoc. Spotkał się jednak z obojętnością. W końcu udało mu się zatrzymać samochód, w którym przebywał akurat łódzki policjant po służbie. Na jego oczach grupa agresorów dalej wyzywała czarnoskórego mężczyznę. Funkcjonariusz postanowił wezwać wsparcie.

Po co dzwonisz na policję, jak to tylko bambus? – powiedzieli napastnicy policjantowi. (TVN24.pl)

Gdy ma miejscu pojawił się patrol policji, napastnicy rzucili się do ucieczki. Po pościgu zatrzymany został 30-latek. Do aresztu trafiła również 19-latka. Ich współtowarzyszka jest nadal poszukiwana.

Zarzuty i kara za rasizm

Wszyscy mogą usłyszeć zarzut znieważenia oraz przemocy na tle narodowościowym. Na razie aresztowana ich na 2 miesiące, ale mogą trafić za kraty nawet na 5 lat. Sprawa trafiła do Prokuratury Rejonowej Łódź.

Policjant zauważył w pobliżu napastników. Ewidentnie mężczyzna i dwie towarzyszące mu kobiety znajdowali się pod wpływem alkoholu. Wezwany został patrol mundurowych . Do czasu przyjazdu radiowozu funkcjonariusz uniemożliwił ucieczkę 30-latkowi oraz 19-letniej kobiecie. Starsza zdołała oddalić się z miejsca zdarzenia. Jej zatrzymanie jest tylko kwestia czasu – poinformowała łódzka policja.

Jedna z partii politycznych domaga się powołania Rady do spraw Cudzoziemców. Sugeruje również działania antydyskryminacyjne

ZOBACZ TEŻ: Atak kiboli na ciemnoskórego boksera

Zagłosuj

Czy rasizm jest w Polsce problemem?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze