Mapa pedofilii w polskim Kościele już aktywna. Napływają kolejne zgłoszenia

Magdalena Kulej
08.10.2018  15:25
Mapa pedofilii w polskim Kościele już aktywna. Napływają kolejne zgłoszenia
Mapa pedofilii w polskim Kościele już aktywna. Napływają kolejne zgłoszenia Fot: Mateusz Grochocki/East News

Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus wraz z pracownikami fundacji "Nie Lękajcie Się" opracowała "Mapę kościelnej pedofilii w Polsce". W ciągu doby od publikacji napłynęło niemal 100 nowych zgłoszeń. 

Fundacja "Nie lękajcie się" wraz z posłanką Joanną Scheuring-Wielgus przygotowała "Mapę kościelnej pedofilii w Polsce". Mapa została przygotowana w oparciu o publikacje prasowe i zgłoszenia od ofiar – donosi „Wirtualna Polska”.

Mapa jest dostępna w sieci od niedzieli. Zawiera informacje o ofiarach, a także o skazanych już duchownych oraz informacje dotyczące rzekomych przypadków pedofilii popełnionej przez polskich księży.

Mały "Spotlight" nam się robi. Jest już ponad pół miliona wejść na stronę z mapą. Pięć lat temu, gdy zakładałem fundację, miałem marzenie, żeby coś zmienić w naszym kraju, jeśli chodzi o pedofilię w Kościele. I wreszcie widzę, że coś zaczyna się dziać. Gdybym wtedy stanął na środku placu i się podpalił w proteście przeciwko gwałceniu dzieci przez duchownych, to nic by to nie dało. Ale dzięki tym licznym świadectwom ofiar, dziennikarzom, którzy o tym piszą, presji społecznej Kościół w Polsce zaczyna publikować dane dotyczące pedofilii - powiedział w poniedziałek Marek Lisiński, założyciel fundacji i współtwórca mapy. (wp.pl)

Od momentu opublikowania mapy wciąż napływają kolejne zgłoszenia. Jak zapowiedział Lisiński, mapa będzie aktualizowana po zweryfikowaniu napływających zgłoszeń. A tych w ciągu ostatniej doby przybyło niemal 100.

Są to historie świeże, ale i takie sprzed 20-30 lat. Właśnie napisała do mnie kobieta, która szczegółowo opisała przypadki molestowania, gwałtów w jednym z seminariów – powiedział Lisiński. (wp.pl)

Mapa pedofilii w polskim Kościele jest dostępna TUTAJ.

ZOBACZ TEŻ: Ksiądz gwałcił dziecko. Przełomowy wyrok, Kościół zapłaci odszkodowanie 

Przeczytaj więcej
Komentarze