Alkohol czy marihuana – co bardziej szkodliwe dla zdrowia? Wyniki badań

Wojciech Kozicki
10.08.2018  13:10
alkohol marihuana zdowie skutki choroby uzależnienie
alkohol marihuana zdowie skutki choroby uzależnienie Fot: East News/MILOSZ POLOCH/REPORTER

Palenie trawki i picie alkoholu – co bardziej niszczy zdrowie?

Alkohol, marihuana – wpływ tych używek na zdrowie został porównany przez naukowców. Wyniki badań, które opublikowano na łamach „Journal of Public Health”, opisuje Focus.pl. Zwraca jednak uwagę, że nie jest to żadna zachęta do zażywania narkotyków, albo pijaństwa.

ZOBACZ TEŻ: Wpływ alkoholu na wygląd

Alkohol zabija? Zdrowie, choroby, śmierć

W 2013 roku z powodu alkoholu zmarło 30772 Amerykanów. Nie są w to jednak wliczone wypadki samochodowe po alkoholu, morderstwa, itd. Wówczas, zdaniem Centr Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), liczba zgonów wyniosłaby nawet 90 tys.

Czy marihuana zabija? Drug Enforcement Agency (DEA) podaje, że w 2014 roku nie zanotowano ani jednej śmierci związanej z przedawkowaniem marihuany. Nie ma też dowodów, że przyczynia się do przedwczesnej śmierci.

ZOBACZ TEŻ: Jezus Chrysus i marihuana. Cuda i objawienia po trawce?

Uzależnienie od marihuany

Jak podaje Focus.pl, relatywnie niewiele osób uzależnia się od marihuany. Zgodnie z wynikami badań na grupie 8 tys. osób, jedynie 9 procent z nich uznano za uzależnione. W grupie pijącej alkohol uzależnionych od niego było 15 procent badanych. Od nikotyny uzależniło się 32 procent badanych.

Alkohol i marihuana – wpływ na serce, nowotwory

Alkohol może być korzystny dla serca. Wystarczy odpowiednia dawka dziennie. Tymczasem marihuana przyspiesza tętno, chociaż nie ma dowodów że przyczynia się do ataków serca. Jednak narkomania.org.pl zwraca uwagę, że trawka powoduje takie schorzenie serca jak tachykardia.

Alkohol może jednak powodować raka i jest uznany za czynnik kancerogenny. Dodatkowo, alkohol jest kaloryczny i przyczynia się do otyłości. Marihuaną starano się powiązać z rakiem płuc, ale nie znaleziono dowodów.

Narkomania.org.pl ostrzega, że z powodu palenia marihuany układ oddechowy jest uszkadzany, a palona trawka zostawia o 1/3 więcej substancji smolistych w płucach, niż papierosy. Portal.abczdrowie.pl informuje, że kannabinole są bardziej drażniące niż tytoń i mają więcej substancji rakotwórczych.

ZOBACZ TEŻ: Odlotowa promocja. Lidl sprzedaje legalnie marihuanę

Alkohol – przemoc domowa i agresja

Jak podaje focus.pl, powołując się na National Council on Alcoholism and Drug Dependence, 40 procent przestępstw związanych z przemocą wiąże się z alkoholem. A marihuana? Okazuje się, że redukuje ryzyko przemocy w związkach. U osób palących może wystąpić agresja, gdy są "na głodzie"

ZOBACZ TEŻ: Rosyjski krokodyl - makabryczny narkotyk. Człowiek gnije żywcem [+18]

Czy marihuana jest zdrowa? Skutki palenia

Palenie marihuany ma też negatywne skutki. Chociaż początkowe objawy po zażyciu (euforia, wesołość i beztroska) wydają się przyjemne, potem mogą pojawiś się problemy. Poradnikzdrowie.pl ostrzega, że THC negatywnie działa na układ nerwowy. Powoduje uzależnienie psychiczne, problemy z koncentracją i uszkadza tkankę nerwową mózgu poprzez wysyłanie nieprawidłowych sygnałów do komórek. Mogą pojawić się np. zaburzenia pamięci i logicznego myślenia.

Uzależnienie od marihuany, jak każde uzależnienie, objawi się tym, że marihuana zajmie ważne miejsce w funkcjonowaniu. Będzie przedkładana nad ważne czynności, stanie się niezbędna. Negatywne skutki zdrowotne będą tolerowane lub ignorowane. Osoba uzależniona przestanie sobie wyobrażać życie bez tego środka odurzającego – ostrzega mgr Tomasz Furgalski. (portal.abczdrowie.pl)

Badania naukowe wykazały, że marihuana przyczynia się do takich problemów jak depresja, schizofrenia, psychozy. Wystarczy jeden skręt, by rozregulować sobie mózg. Dr Matt Jones porównał mózg osób palących marihuanę do orkiestry grającej bez dyrygenta.

Zażywanie tego narkotyku prowadzi do subtelnego upośledzenia m.in. funkcji poznawczych w zakresie percepcji bodźców. Występuje także zespół amotywacyjny. Jeśli nastąpi zatrucie, może pojawić się psychoza intoksykacyjna.

Niektórym po "zielonym" poprostu odbija. Doszło do sytuacji, gdy mężczyzna na haju zgwałcił osła.

W przypadku mężczyzn, marihuana może prowadzić do zaburzeń produkcji testosteronu. U kobiet mogą pojawić się zaburzenia miesiączkowania.

ZOBACZ TEŻ: Narkotyk flakka w Polsce. Zamienia ludzi w zombie [WIDEO]

Zagłosuj

Zażywałeś kiedykolwiek narkotyki?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze