Marsz Niepodległości kontra marsz "biało-czerwony". Amerykanie ostrzegają

Magdalena Kulej
09.11.2018  12:57
marsz niepodległości
marsz niepodległości Fot: STEFAN MASZEWSKI/REPORTER

Sąd uchylił decyzję prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz o zakazie organizacji Marszu Niepodległości. W związku z tym na 11 listopada zaplanowane są dwa marsze, bo wcześniej "biało czerwony" marsz państwowy zapowiedzieli prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

Hanna Gronkiewicz-Waltz zakazała w środę organizacji Marszu Niepodległości w Warszawie. Jeszcze tego samego dnia prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki ustalili, że z okazji 11 listopada zorganizowany zostanie państwowy marsz pod patronatem PAD. Z kolei organizatorzy Marszu Niepodległości zapowiedzieli, że odwołają się od decyzji prezydent Warszawy. W czwartek sąd uchylił decyzję HGW. Prezydent zapowiada jednak odwołanie się od decyzji sądu.

Za ostatnimi wydarzeniami ciężko nadążyć. Na ten moment jasne jest jednak, że na 11 listopada zaplanowane są dwa marsze, które odbędą się w tym samym czasie i niemal na tej samej trasie. A to oczywisty problem logistyczny i wielkie wyzwanie dla tych, którzy będą dbać o bezpieczeństwo podczas wydarzeń.

ZOBACZ TEŻ: Marsz Niepodległości i Marsz "biało-czerwony" 11 listopada [TRASY, PROGRAM, UTRUDNIENIA]

Dwa marsze jednocześnie? Kto ma pierwszeństwo 11 listopada?

Rzecznik prezydenta przekonywał w czwartek, że Marsz Niepodległości się nie odbędzie, bo marsz państwowy ma w tym względzie pierwszeństwo. Jednak, jak poinformował w piątek w programie Onet Opinie lider Ruchu Narodowego Krzysztof Bosak, rząd negocjuje z organizatorami Marszu Niepodległości.

Rząd zmienił negocjatorów, toczą się rozmowy ws. wypracowania kompromisu dot. wspólnych obchodów 11 listopada – powiedział. (onet.pl)

Amerykanie ostrzegają przed marszem

Tymczasem Ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce wydała ostrzeżenie w związku z Marszem Niepodległości 11 listopada. Dyplomaci apelują do przebywających w Warszawie Amerykanów, by omijali trasę przemarszu i nie zwracali na siebie uwagi. Podobne ostrzeżenie wydał Departament Stanu USA.

screenshot-pl.usembassy.gov-2018.11.09-13-50-43
screenshot-pl.usembassy.gov-2018.11.09-13-50-43 Fot: usembassy.gov

ZOBACZ TEŻ: 12 listopada dniem wolnym od pracy. Zobacz MEMY

Zagłosuj

Czy Hanna Gronkiewicz-Waltz postąpiła słusznie, zakazując Marszu Niepodległości?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze