Chaos wokół marszów 11 listopada [TRASY, PROGRAM, UTRUDNIENIA]

Magdalena Kulej
09.11.2018  13:44
Marsze 11 listopada w Warszawie
Marsze 11 listopada w Warszawie Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Marsz Niepodległości czy marsz "biało-czerwony"? Który z nich odbędzie się 11 listopada w Warszawie i jaką trasę pokonają jego uczestnicy?

Sąd uchylił decyzję prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz dotyczącą zakazu organizacji Marszu Niepodległości. W związku z tym na 11 listopada zaplanowane są dwa marsze, bo wcześniej "biało czerwony" marsz państwowy zapowiedzieli prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Wygląda więc na to, że marsze odbędą się w tym samym czasie i niemal na tej samej trasie. A to oczywisty problem logistyczny i wielkie wyzwanie dla tych, którzy będą dbać o bezpieczeństwo podczas wydarzeń.

Marsz Niepodległości [TRASA, PROGRAM]

Marsz Niepodległości odbywający się w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przejdzie pod hasłem "Bóg, honor, ojczyzna" i rozpocznie się 11 listopada o godzinie 14. 3-kilometrowa trasa Marszu Niepodległości ma prowadzić od ronda Dmowskiego przez Aleje Jerozolimskie, most Poniatowskiego i Wybrzeże Szczecińskie na błonia Stadionu Narodowego. Przemarsz ma potrwać do godz. 18.45. Potem rozpocznie się kolejna część obchodów – koncert patriotyczny.

11.00 Msza Święta i różaniec Obchody rozpoczną się pod Sejmem RP, przy Pomniku Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego, gdzie odprawiona zostanie msza święta, po której uczestnicy odmówią różaniec w intencji Ojczyzny.

14.00 Otwarcie zgromadzenia Marsz Niepodległości rozpocznie się od wspólnej modlitwy na Rondzie Dmowskiego i wystąpień.

19.00 Koncert Marsz zakończy się na Błoniach Stadionu Narodowego, gdzie odbędzie się koncert patriotyczny. Dla uczestników marszu zagrają m.in.: BASTI, Irydion, Sova, Royal age, Egon, Huzar, 5tka.

Marsz państwowy 11 listopada pod patronatem PAD [TRASA, PROGRAM]

Wszyscy są mile widziani. (…) Wyłącznie z biało-czerwonymi flagami. Uczcijmy to święto godnie – apeluje szef MON Mariusz Błaszczak. Marsz pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy rozpocznie się o godzinie 15 - również na Rondzie Dmowskiego. Jego trasa pokrywać się będzie z trasą marszu narodowców. W uroczystościach mają wziąć udział m.in. Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego, orkiestra wojskowa, grupy rekonstrukcyjne. Pojawią się też politycy, w tym premier, prezydent i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Za organizację i bezpieczeństwo podczas marszu wzięli na siebie odpowiedzialność prezydent i rząd. O bezpieczeństwo ma dbać nie tylko policja, która w czwartek po porozumieniu z MSWiA zakończyła akcję protestacyjną. W związku z faktem, że marsz będzie miał charakter państwowy, ochraniać go będzie też Służba Ochrony Państwa i Żandarmeria Wojskowa.

Dwa marsze 11 listopada jednocześnie?

Rzecznik prezydenta przekonywał w czwartek, że Marsz Niepodległości się nie odbędzie, bo marsz państwowy ma w tym względzie pierwszeństwo. Jednak, jak poinformował w piątek w programie Onet Opinie lider Ruchu Narodowego Krzysztof Bosak, rząd negocjuje z organizatorami Marszu Niepodległości.

Rząd zmienił negocjatorów, toczą się rozmowy ws. wypracowania kompromisu dot. wspólnych obchodów 11 listopada – powiedział. (onet.pl)

Zagłosuj

Czy Hanna Gronkiewicz-Waltz postąpiła słusznie, zakazując Marszu Niepodległości?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze