Masowe zatrucie salmonellą w Polsce. Wszyscy chorzy byli w jednym miejscu

Wojciech Kozicki
18.08.2018  11:13
ambulans karetka na sygnale
ambulans karetka na sygnale Fot: East News/Gerard/Reporter

Zaskakująca kara dla obiektu.

Salmonella, Mielno – czy to już epidemia nad polskim morzem? Wakacje 70 osób w hotelu w Mielnie zakończone w połowie lipca w szpitalu przez masowe zatrucie salmonellą. Konieczne będzie długie leczenie, niektórzy bądą żądać odszkodowania (pozew zbiorowy). Do akcji wkroczył sanepid. Jak podaje Polsat, do masowego zachorowania doszło w ośrodku Blue Marine w Mielnie.

ZOBACZ TEŻ: Ostrzeżenie! Bakterie coli w popularnej wodzie mineralnej, ryzyko sepsy

Mąż dostał wysokiej temperatury, miał rozwolnienie. Powiem szczerze, trochę owinęliśmy to w żart, że za dużo zjadł, ale jak na drugi dzień zobaczyliśmy, że Alicję coś bierze, to już stało się poważnie – powiedziała pani Joanna dziennikarzom Polsatu. (polsatnews.pl)

Życie dziecka zakażonego salmonellą w Mielnie było zagrożone. Lekarzom udało się jednak uratować 7-miesięczną dziewczynkę. Była odwodniona, wystąpiło ryzyko sepsy.

Przede wszystkim ja mogę przeprosić, jeżeli taki był odbiór naszych klientów, bo wiemy, że oczekiwali od nas przede wszystkim informacji, co się dzieje. Myśmy naprawdę nie wiedzieli, jaki jest powód zachorowania. Nie spodziewaliśmy się, że może u nas wystąpić zakażenie bakterią salmonelli – powiedział Maciej Szatkowski z Blue Marine. (polsatnews.pl)

Powiatowy inspektor sanitarny w Koszalinie Elżbieta Galińska-Gruchała powiedziała dziennikarzom Polsatu, że kuchnia w ośrodku była bardzo czysta. Gorzej było z zapleczem obiektu, więc wystawiono mandat w wysokości 500 złotych.

Zdaniem właścicieli ośrodka, źródło zakażenia nadal jest ustalane, a incydent miał charakter jednorazowy. Wykryte uchybienia nie mają bezpośredniego wpływu na zdrowie gości.

Ośrodek nie został zamknięty, uznano go za bezpieczny, pobrano próbki do badań – zarówno od gości jak i z żywności. Wstępne wyniki badań potwierdziły u kilku osób wystąpienie bakterii Salmonelli. Nadal trwa postępowanie prowadzone przez służby sanitarne mające na celu ustalenie źródła zakażenia. To była niewątpliwie bardzo trudna i stresująca sytuacja dla naszych gości. Rozumiemy emocje, które pojawiły się w tej kryzysowej chwili. Sytuacja była także trudna dla obsługi ośrodka. Nasi pracownicy włączyli się w pomoc poprzez udzielanie informacji o najbliższych placówkach medycznych – w niektórych przypadkach pośredniczyliśmy w umawianiu wizyt w najbliższej względem ośrodka przychodni, na bieżąco były dostępne na recepcji podstawowe leki, których sprzedaż dostępna jest bez recepty Chcemy jednak przeprosić, że być może - jak wskazują goście – nasze zaangażowanie było za małe. Prawdopodobnie powinniśmy od razu, wiedząc, że nie jesteśmy w stanie sprowadzić lekarza na miejsce, proponować gościom transport do przychodni. Zareagowaliśmy jednak, staraliśmy się naprawić błąd i nie tylko pośredniczyliśmy w umawianiu wizyt, ale również zaczęliśmy zawozić gości do punktu medycznego lub do apteki w celu wykupienia zaleconych leków - brzmi oficjalne stanowisko właścicieli Ble Marine przesłane do naszej redakcji.

Salmonella – zatrucie, objawy, leczenie 

Jak podaje poradnikzdrowie.pl niektóre ze źródeł salmonelli, to np. jajka, mleko, surowy kurczak i surowa ryba, rozmrożone lody i kremy. Wydaje się, że to tylko zatrucie pokarmowe, ale możliwe jest zakażenie narządów wewnętrznych i choroby stawów.

Objawy to m.in. biegunka, gorączka, bóle głowy, wymioty, ból brzucha. Lekarz może zlecić leczenie antybiotykiem.

Salmonella jest zagrożeniem także w takich miejscach jak np. kawiarnie. W 2018 roku wybuchła afera: masowe zatrucie salmonellą w Green Cafe Nero. Najwięcej przypadków wykryty w Warszawie. W sumie potwierdzono ok. 100 poszkodowanych osób. W tym samym roku w sklepach wykryto również jaja z salmonellą. Wcześniej bakterie salmonelli znaleziono w innych produktach takich jak np. czekolada z Rossmanna.

ZOBACZ TEŻ: Co się dzieje, gdy mucha siada na jedzeniu? Obrzydliwe WIDEO

Zagłosuj

Czy byłeś kiedyś chory na salmonellę?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze