Mięso świń zagrożonych ASF trafiło na stoły. Afera ze znaną firmą

Wojciech Kozicki
05.07.2018  11:32
konserwa wieprzowa puszka mięso asf
konserwa wieprzowa puszka mięso asf Fot: Facebook.com

"Tajne konserwy z ASF". Wieprzowina potencjalnie zagrożona wirusem na polskich stołach.

Epidemia ASF (afrykański pomór świń) w Polsce, chore dziki i świnie. Mięso ze zwierząt potencjalnie zagrożonych wirusem rzekomo miało być utylizowane, by nie trafiło na stoły. Okazało się jednak, że podano je w stołówce na jednej z wojskowych uczelni w Polsce. Trafiła tam wieprzowina, a konkretnie konserwy wieprzowe ze świń pochodzących ze stref zagrożonych wirusem ASF. Miało to być „specjalne zamówienie”.

WP.pl opublikowała zdjęcie produktu o nazwie "Pasztet mazowiecki" (konserwa wieprzowa sterylizowana). Portal użył nawet terminu "tajne konserwy z ASF".

ZOBACZ TEŻ: Skażone parówki w sklepach. Znana firma wycofuje produkt

Wirtualna Polska i „Gazeta Wyborcza” przeprowadziły wspólne śledztwo i nagłośniły aferę. Okazuje się, że mięso z terenów zagrożonych ASF trafiało na rynek w postaci konserw, a konsumenci nie są tego świadomi. Pojawiły się również oskarżeniawobec firmy Sokołów. Producent mięsa wydał w tej sprawie oświadczenie.

W związku z publikacją artykułu na temat przetwarzania mięsa ze stref zagrożonych ASF (afrykański pomór świń) Sokołów S.A. oświadcza, że do produkcji konserw wymienionych w artykule wykorzystano surowiec wolny od wirusa ASF, pochodzący z interwencyjnego wykupu świń od rolników w strefach zagrożonych ASF – napisał Dyrektor Spółki ds. PR i Komunikacji Sokołów S.A.” Marcin Bałanda na stronie internetowej firmy.

Sokołów zapewnia, że do produkcji mięsa używa wyłącznie zdrowych zwierząt, a każde jest przebadane przez lekarza weterynarii. Rzekomo nie istnieje możliwość, by został przetworzony zakażony surowiec. Jednocześnie Sokołów przyznał się, że jest zaangażowany w rządowy projekt wykupu żywca z terenów zagrożonych ASF.

ZOBACZ TEŻ: Pomór świń w Polsce. Ktoś zrzuca chore dziki z samolotu?

Wirtualna Polska przypomina, że nawet zdrowe świnie zagrożone ASF są zabijane. Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel chciał ograniczyć straty hodowców. Ogłosił, że takie mięso można gotować, a wówczas wirus ASF nie jest groźny.

ZOBACZ TEŻ: Zakażona kiełbasa w sklepach. Może powodować zapalenie mózgu

Zagłosuj

Czy jesz konserwy z puszki?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze