Rząd bierze się za gry komputerowe. Znalazł w nich coś podejrzanego

Wojciech Kozicki
11.04.2018  11:16
Uzależnienie od gier komputerowych
Uzależnienie od gier komputerowych Fot: East News/MARIUSZ GRZELAK/REPORTER

Pewne elementy gier mogą być niebezpieczne dla psychiki.

Resort przedsiębiorczości oraz finansów zajmie się problemem związanym z grami komputerowymi. Jak podaje „Rzeczpospolita”, chodzi o ukryty hazard i uzależnienie sukcesu rozgrywki od mikrozakupów. Pod lupą urzędników znalazły się loot boxy, czyli losowe nagrody. Są to np. ulepszenia kupowane przez graczy podczas rozgrywki.

Wedle słownika języka polskiego hazard to „gry lub zakłady pieniężne z nieodłącznym elementem losowości”. Czy w takim razie lootbox ma znamiona bycia hazardem? Wszystko zależy tutaj od sytuacji i myślę, że właśnie cały pies jest pogrzebany w tym zagadnieniu – napisano na stronie internetowej mwin.pl

„Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że mikropłatności pojawiają się nie tylko w darmowych grach. Gracze spotykają się z nimi w płatnych tytułach, które kosztują nawet 250 złotych. Często aby wygrać trzeba wydać pieniądze. 

Mikropłatności, Pay2win i PEGI

Mikropłatnościami w grach zajęto się już w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Szwecji. Belgijski minister sprawiedliwości Koen Geens apeluje, by zakazać takiej formy hazardu w całej Unii Europejskiej. Już w 2017 roku przyglądała się mu belgijska komisja hazardowa

Łączenie pieniędzy i uzależnienia jest hazardem. Łączenie hazardu i gier, zwłaszcza gdy mówimy o ludziach młodych, jest niebezpieczne dla psychiki – powiedział Geens. (cdaction.pl)

Jak podaje moviesroom.pl, organizacja Entertainment Software Rating Board (ESRB) oceniająca w USA gry pod względem zawartości i klasyfikująca je dla grup wiekowych, również ostrzega przed mikropłatnościami i loot boxami. Amerykański senator stanu Hawaje Chris Lee uznał, że mikropłatności i system Pay2Win to sposób na wyciąganie pieniędzy od dzieci. Wziętopod lupę nawet DLC i przepustki sezonowe. Zastanawia się nad tym także europejskie PEGI.

ZOBACZ TEŻ: Uzależnienie od gier komputerowych to choroba psychiczna

Zagłosuj

Czy korzystasz w grach z mikropłatności?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze