Polska firma na Marsie. Zapowiada się głęboka penetracja [WIDEO]

Wojciech Kozicki
07.05.2018  13:34
Badania Marsa Astronika, urzadzenie, NASa, PAN
Badania Marsa Astronika, urzadzenie, NASa, PAN Fot: Pixabay.com, Facebook.com/Astronika

To może być naukowy przełom. Przyczynią się do niego Polacy.

Międzyplanetarna misja na Marsa NASA InSight wystartowała 5 maja z Zachodniego Wybrzeża USA. Jej celem jest badanie głębokiego wnętrza Czerwonej Planety. Projekt ma polski akcent.

Na statku kosmicznym znajduje się urządzenie Kret HP3 (Heat Flow and Physical Properties Package) wykonane ze stali, wolframu i tytanu. Ma elementy wykonane przez Polaków. 

Badania na Marsie - powierzchnia

Jak podaje polsatnews.pl, Kret to próbnik służący do pomiaru strumienia ciepła z wnętrza planety. Zostanie wprowadzony w powierzchnię Marsa na głębokość 5 metrów. Uda się to za pomocą  mechanizmu wbijającego, który jest „sercem penetratora”.

Jednym z jego twórców jest inż. Ewelina Ryszawa. Jak informuje wiadomosci.onet.pl, podwykonawcy Kreta HP3 to Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytut Lotnictwa, Instytut Spawalnictwa, Politechnika Łódzka i Politechnika Warszawska

ZOBACZ TEŻ: Dziwny obiekt na Marsie

Badania na Marsie Polska Astronika Kret
Badania na Marsie Polska Astronika Kret Fot: Facebook.com/Astronika

Budowa Marsa, badania

Lądowanie na Marsie zaplanowane jest na 26 listopada 2018 roku. Wystartują wtedy 2-letnie badania geologiczne, w których ma brać udział Kret. Polskie elementy urządzenia wykonała firma Astronika. Pomogą dowiedzieć się m.in. jak zbudowane jest jądro Marsa, jaki jest tam stan skupienia materii.

Głównym jej celem jest zdobycie informacji o budowie wewnętrznej Czerwonej Planety i jej współczesnej aktywności geologicznej. Wiele łazików, które wcześniej już tam wylądowały, bardzo dokładnie określiły, co jest na powierzchni – powiedział dr Jerzy Grygorczuk z firmy Astronika.

Dr Grygorczuk przyznał, że Kret nie jest pierwszym tego typu urządzeniem, przy którym pracowali specjaliści działający obecnie w firmie Astronika. Skonstruowali także penetrator na misję Rosetta do komety. Ich dzieła to również planetarny robot skaczący HOPTER i Lunar Drill (system udarowy).

Loty bezzałogowe, życie na Marsie

Polsatnews.pl przypomina, że kolejne bezzałogowe loty na Marsa odbędą się w 2020 roku.  Będą to misje ExoMars, NASA Mars 2020 oraz misja Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej. NASA zapowiada też kolonizację Marsa.

ZOBACZ TEŻ: Woda na Marsie

Marsjański Kret i Astronika:

Test urządzenia Kret HP3:

Start NASA InSight - relacja:

Zagłosuj

Czy twoim zdaniem istnieje życie na Marsie?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze