Groźba epidemii w Polsce. Zabójcza choroba zakaźna tuż przy granicy

Wojciech Kozicki
19.03.2018  09:39
Epidemia odry w Polsce
Epidemia odry w Polsce Fot: East News/Wojciech Moskal

Objawy i powikłania mogą być makabryczne.

Odra powraca i w Polsce może wybuchnąć epidemia. Białoruskie Ministerstwo Ochrony Zdrowia 15 marca potwierdziło 24 przypadki zachorowań. 80 procent chorych nie skorzystało ze szczepionek. Przypadki odry odnotowano m.in. w Wołkowysku leżącym 20 kilometrów od polskiej granicy.

Jak podaje polsatnews.pl, kolejne ogniska odry pojawiają się na całym kontynencie. Według Europejskiego Centrum Kontroli i Profilaktyki Zachorowań, choroba zakaźna dopadła najwięcej osób w Serbii. We Francji z powodu odry zmarła 32-latka. Od początku 2018 roku na Ukrainie odra zabiła 8 osób.

W 2017 roku liczba chorych na odrę w Europie zwiększyła się trzykrotnie. Na Ukrainie odnotowano 4 tys. przypadków. Wskaźniki szczepień są niskie i istnieje ryzyko wybuchu epidemii. Media podają, że większość chorych nie była zaszczepiona.

Zachorowanie na odrę objawy
Zachorowanie na odrę objawy Fot: East News/Biophoto Associates

Objawy i powikłania

Jak podaje radiozet.pl, objawem odry jest rozległa i plamista wysypka. Wywołują ją wirus i dochodzi do infekcji układu oddechowego.

Najcięższe powikłania po odrze to ślepota, zapalenie mózgu, ostra biegunka (prowadząca do odwodnienia), zapalenie uszu i ostre zapalenie układu oddechowego, w tym zapalenie płuc, które jest najczęstszą przyczyną śmierci w wyniku zakażenia wirusem odry - ostrzega strona gis.gov.pl.

Odra rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Chociaż dostępna jest szczepionka minimalizująca ilość zachorowań, Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) podało zatrważające dane. W 2017 roku w 30 europejskich krajach na odrę zachorowało 14451 osób. W 2016 roku było to jedynie 4643 przypadków.

Objawy i powikłania w przebiegu odry:

WIĘCEJ NEWSÓW I ROZRYWKI? SPRAWDŹ PLANETĘ NA FACEBOOKU!

Zagłosuj

Czy uważasz, że szczepienia powinny być obowiązkowe?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze