Polska zostanie nagle bez prądu? Możliwa katastrofa

Wojciech Kozicki
06.08.2018  13:10
Polska prąd elektrownie słupy wiatraki
Polska prąd elektrownie słupy wiatraki Fot: East News/Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Ekspert ostrzega, że sytuacja jest wyjątkowo niebezpieczna.

Blackout, czyli awaryjne lub samoczynne wyłączenie systemu elektroenergetycznego, to poważne zagrożenie dla Polski. O sprawie informuje Radio Wrocław. W audycji „Rozmowa Dnia” dr Wojciech Myślecki (Politechnika Wrocławska) ostrzegł, że elektrownie nie są w stanie pracować na pełnej mocy, a kolejne rekordy zapotrzebowania na energię elektryczną są w Polsce pobijane.

Klimatyzacja

Problemem są m.in. klimatyzacje w domach, biurowcach i centrach handlowych. Powodują utrudniania dla funkcjonowania systemu. Myślecki zwrócił uwagę, że takiego obciążenia sieci energetycznej nie było od kilkudziesięciu lat. 

Gdyby doszło do blackoutu, ucierpi nie tylko gospodarka. Mogą ginąć ludzie, ponieważ może wyłączyć się np. aparatura podtrzymująca życie w szpitalach.

Rachunki za prąd - wyższe ceny?

Sytuacja jest coraz bardziej niebezpieczna. Może dojść do ograniczeń w dostawie prądu, m.in. z powodu przestarzałego parku energetycznego. Myślecki zwrócił również uwagę, że Polaków czekają podwyżki cen prądu. W Polsce będzie najdroższa energia elektryczna w Europie z powodu ludzi, którzy nie rozumieją współczesnych realiów.

Polskatimes.pl również alarmuje, że infrastruktura przemysłowa i elektrownie są przestarzałe. Konieczne są inwestycje w nowoczesne technologie wytwarzania, magazynowania oraz przesyłu energii elektrycznej. Bez tego bezpieczeństwo energetyczne kraju jest poważnie zagrożone. Co gorsza, z powodu nieefektywych rozwiązań, w Polsce co roku "ginie" prąd za ok. 2 miliardy złotych.

ZOBACZ TEŻ: Elektrownia atomowa w Polsce. Polaków czeka nowy podatek

Zagłosuj

Czy jesteś w stanie przetrwać bez prądu?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze