Polski kurort wypowiedział wojnę palaczom. "Nadeszła pora, aby zrobić z tym porządek"

Magdalena Barszczak
01.03.2018  13:04
Na plaży w Łebie powstaną specjalne strefy dla palaczy
Na plaży w Łebie powstaną specjalne strefy dla palaczy Fot: East News

Władze miasta mają dość śmieci na plaży.

Łeba walczy z palaczami. Na plaży zostaną wyznaczone specjalne strefy, do których plażowicze będą mogli udać się na "dymka". Bo choć teoretycznie w okolicy kąpieliska obowiązuje zakaz palenia, w rzeczywistości to martwy przepis. Władze miasta postanowiły rozprawić się z problemem raz na zawsze - informuje Radio Gdańsk.

Do Urzędu Miejskiego w Łebie już od dawna wpływały sygnały, że wielu turystów wypoczywających na plaży w naszym mieście po wypaleniu papierosa wyrzuca go za siebie, w piasek. Nadeszła pora, aby zrobić z tym porządek – mówił burmistrz Łeby Andrzej Strzechmiński. (radiogdansk.pl)

Strefy dla palaczy będą mieściły się w zacisznych miejscach przy przebieralniach. W każdej z nich zostanie zainstalowana kamienna popielnica z piaskiem morskim. Miasto planuje na razie stworzyć 10 takich stref, oznaczonych tabliczką informacyjną "STREFA PALACZA\SMOKING AREA". 

Łeba walczy z palaczami
Łeba walczy z palaczami Fot: East News

Na Zachodzie się sprawdza

W planie jest także zakup automatów na jednorazowe popielniczki. Takie rozwiązanie z powodzeniem funkcjonuje w Europie Zachodniej. 

Obecnie jesteśmy na etapie poszukiwania firmy, która by obsługiwała takie automaty. Z czasem chcemy wprowadzić również stojaki z popielniczkami plastikowymi tzw. "rożkami". Na plażach palić nie wolno! Niestety, ale mało kto to respektuje. Pora to unormować i zawalczyć z palaczami, wskazując im miejsca, w których mogą oni palić legalnie - mówiła Julia Tomicka, Inspektor ds. Promocji i Turystyki. (radiogdansk.pl)

Łeba miała duży problem z palaczami. Do Urzędu miasta wpływały skargi na plażowiczów, który po wypaleniu papierosa niedopałki wyrzucali za siebie. Poza tym niektórym turystom przeszkadzał dym papierosowy. Z tego powodu dochodziło nawet do przepychanek. Teraz jest szansa, że sytuacja się unormuje.

To nie pierwsze udogodnienie dla turystów w Łebie. W 2016 roku na plaży wyznaczono specjalną strefę na spacery z psami. Rok później część wybrzeża oznakowano jako plażę dla naturystów.

strażak na plaży

WIĘCEJ NEWSÓW I ROZRYWKI? SPRAWDŹ PLANETĘ NA FACEBOOKU!

Zagłosuj

Palisz papierosy?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze