Z kierunkowskazem czy bez? Odwieczny problem kierowców w końcu rozstrzygnięty

Magdalena Barszczak
09.03.2018  12:57
Na rondzie skręcamy w lewo bez kierunkowskazu. Orzeczenie sądu w Lublinie
Na rondzie skręcamy w lewo bez kierunkowskazu. Orzeczenie sądu w Lublinie Fot: Shutterstock.com

Trzy instytucje dokonały identycznej interpretacji zagadnienia.

Przy wjeździe na rondo kierowca nie ma obowiązku włączania lewego kierunkowskazu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie orzekł, że rondo należy traktować jako „zwykłe” skrzyżowanie i sygnalizację należy włączyć dopiero zjeżdżając z niego.

Jak podaje "Rzeczpospolita", orzeczenie organu sprawiedliwości to odpowiedź na skargę dotyczącą niezdanego egzaminu na prawo jazdy kategorii B. Egzaminator uznał, że aspirujący kierowca popełnił błąd, ponieważ nie włączył lewego kierunkowskazu przy wjeździe na rondo. Marszałek Województwa Lubelskiego jednak nie zgodził się z tą decyzją. Egzamin unieważniono.

Włączenie lewego kierunkowskazu przy dojeżdżaniu do ronda nie jest wymagane – uzasadniał. (rp.pl)

Egzaminator odwołał się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Podzieliło ono wcześniejszą opinię. Stwierdzono, że znak "ruch okrężny" oznacza, iż na skrzyżowaniu ruch odbywa się ruchem okrężnym dookoła wyspy lub placu w kierunku wskazanym na znaku. Przedstawiciele kolegium uznali zatem, że przy wjeździe na rondo kierujący zachowuje swój dotychczasowy kierunek ruchu. Zmiana kierunku następuje dopiero przy zjeździe ze skrzyżowania.

Rondo
Rondo Fot: Shutterstock.com

Rondo jako "zwykłe" skrzyżowanie

Egzaminator nie dał za wygraną i zaskarżył obie te decyzje. Tym razem to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę.

Ma zatem rację Kolegium, że rondo należy traktować jako "zwykłe" skrzyżowanie i włączenie sygnalizacji powinno mieć miejsce w czasie zjeżdżania ze skrzyżowania. Wtedy występuje zmiana kierunku ruchu. Przy wjeździe na skrzyżowanie o ruchu okrężnym nie następuje zmiana kierunku jazdy i brak podstaw by zamiar wykonania takiego manewru należało wcześniej zasygnalizować – napisano w uzasadnieniu wyroku. (rp.pl)

Orzeczenie nie jest prawomocne. Egzaminator może się jeszcze odwołać do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

rondo

WIĘCEJ NEWSÓW I ROZRYWKI? SPRAWDŹ PLANETĘ NA FACEBOOKU!

Zagłosuj

Zgadzasz się z orzeczeniem sądu?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze