Muzułmanie zakryli nagą rzeźbę. Wywołali skandal

Wojciech Kozicki
17.04.2018  10:57
Włoska rzeźba islam cenzura
Włoska rzeźba islam cenzura Fot: Facebook.com

Oberwało się też kobiecie z odsłoniętymi plecami.

Oburzenie we Włoszech. Jak podają serwisy istoe.com.br i gazzettadelsud.it, 16 kwietnia odbyło się spotkanie wspólnoty muzułmańskiej. W tym samym budynku znajdowała się jednak słynna rzeźba Epaminodasa. Nagi mężczyzna z marmuru został przykryty czerwonym materiałem.

„Ucierpiał” również obraz przedstawiający kobietę z odsłoniętymi plecami. Z powodu konferencji na temat dialogu międzyreligijnego przewieszono go w inne miejsce.

Włoska prawica jest oburzona taką formą cenzury sztuki. Organizacja konsumencka Codacons twierdzi, że ucierpiał wizerunek Włoch. W sprawie głos zabrał nawet sławny konserwator zabytków Mario Capelli Steccolini i wyraził swój sprzeciw. 

ZOBACZ TEŻ: Isis w Polsce. Złapano groźnego terrorystę

Czy to nie jest już szaleństwo? – zapytał na Twitterze lider prawicowej Ligi i kandydat na premiera Matteo Salvini.

Multikulturalizm, islam i cenzura

Burmistrz Paolo Lambertini uważa, że nie powinno do tego dojść, bo wspólnota muzułmańska miała rozmawiać o integracji. Dodał, że to nie pierwszy raz, gdy dochodzi do cenzury dzieł sztuki. Ylenja Lucaselli z Nationalist Brothers of Italy (FdI) uważa, że ta afera to efekt uboczny porażki multikulturalizmu.

W 2016 roku we Włoszech gościł prezydent Iranu Hasan Rowhanii. W Muzeach Kapitolińskich w Rzymie zasłonięto dzieła sztuki z elementami nagości. Przywołano także sytuację, gdy Iran ocenzurował symbol Rzymu, czyli wilczycę karmiącą Remusa i Romulusa

Czy to nie jest szaleństwo? – zapytał na Twitterze lider prawicowej Ligi i kandydat na premiera Matteo Salvini.

Głos w sprawie zabrał przedstawiciel wspólnoty muzułmańskiej Eddine Lahcen. Przyznał się, że to on zakrył Epaminondasa, ale to nie żadna cenzura. Usprawiedliwił się wymogami ceremonialnymi. Uważa, że wyznaje umiarkowany islam, a kontrowersje wywołane przez zakrycie rzeźby są dla niego krzywdzące.

ZOBACZ TEŻ: Islamiści zakazują pomidorów. Są zbyt religijne

Zagłosuj

Czy twoim zdaniem muzułmanie mogą cenzurować sztukę?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze