Oto najdroższe wino świata. Od samej ceny może boleć głowa

Wojciech Kozicki
16.10.2018  13:15
Najdroższe francuskie wino - ale czy dobre?
Najdroższe francuskie wino - ale czy dobre? Fot: Facebook.com/Farsonsdirect

Drogi alkohol – rekord został pobity. Ile trzeba zapłacić za luksusowe wino? Jak się okazuje, koszt może wynieść setki tysięcy dolarów.

Do tej pory najdroższe wino świata Chateau Lafite Rothschild wyceniono na 232 tys. dolarów. Był to rocznik 1869. Padł jednak nowy rekord. Burgundzkie wino Romanee-Conti pochodzi z 1945 roku. Butelka tego trunku została sprzedana na aukcji w Nowym Jorku.

Cena alkoholu

Co sprawia, że to wino osiągnęło tak zawrotną cenę? Jak podaje independent.co.uk, pochodzi z winnicy w regionie Cote de Nuits, która zajmuje 4 akry. Produkuje się tam jedynie 6 tys. butelek alkoholu rocznie. Rekordowo drogie wino pochodzi z ostatniej partii przed zamknięciem winnicy do roku ponownego otwarcia w 1952 roku.

Drogie francuskie wino

Cena za wspomniane francuskie wino wyniosła 556 tys. dolarów. W wyniku aukcji osiągnęła 17-stokrotność ceny trunku. To jednak wciąż „niewiele”, np. przy cenie niektórych whisky

Najdroższe whisky - cena i rocznik

Jak podaje innpoland.pl, w 2018 roku 2 butelki 60-letniego Macallana sprzedano za ponad 2 miliony dolarów. „Ruda wóda na myszach” dojrzewała w beczce po sherry i destylowano ją w 1926 roku. Jedna butelka kosztowała ok. 4 miliony złotych, a druga 3,7 miliona złotych.

ZOBACZ TEŻ: Heineken i nowe piwo bezalkoholowe. Zawiera THC jak marihuana

Drogie francuskie wino:

Przeczytaj więcej
Komentarze