Niezwykłe znalezisko na plaży. Wiadomość z przeszłości ma 132 lata [ZDJĘCIA]

Magdalena Barszczak
07.03.2018  09:57
Najstarszy odnaleziony list w butelce. Ma 132 lata
Najstarszy odnaleziony list w butelce. Ma 132 lata Fot: AFP/EAST NEWS/KYM ILLMAN

Małżonkowie nie wierzyli własnym oczom.

Fotografka Tonya Ilman wybrała się z mężem na spacer po plaży niedaleko Wedge Island w Australii. Rodzinna przechadzka zakończyła się niezwykłym odkryciem. Małżeństwo natknęło się na starą butelkę po ginie z wiadomością pochodzącą z XIX wieku!

Jak donosi independent.co.uk, Australijka schyliła się po szkło, bo uznała, że ładnie będzie wyglądać na półce. Nie spodziewała się jednak, że znajdzie cenne źródło historyczne.

Butelka skrywała wilgotny, papierowy rulon związany sznurkiem. Na początku myślała, że to papieros. Jak się później okazało, był to list w języku niemieckim datowany na... 12 czerwca 1886 r

Najstarszy odnaleziony list w butelce. Ma 132 lata
Najstarszy odnaleziony list w butelce. Ma 132 lata Fot: Facebook.com/kym.illman

Muzeum Zachodniej Australii potwierdziło autentyczność znaleziska. Wiadomość wyrzucono za burtę niemieckiego żaglowca. W latach 1864-1933 z niemieckich statków regularnie wyrzucano do morza butelki z listami. Proszono znalazców, aby odnotowywali ich położenie - czas i współrzędne geograficzne. Dane te służyły do badania prądów morskich.

Na wyblakłej kartce listu znalezionego na australijskiej plaży widniała nazwa statku - "Paula" oraz informacja, aby zwrócić się do Niemieckiego Obserwatorium Morskiego w Hamburgu lub do niemieckiego konsulatu.

Według ekspertów to najstarsza wiadomość z przeszłości ukryta w butelce. Poprzednio informowano o znalezisku, które miało 108 lat.

Zobacz najstarszą odnalezioną butelkę z listem:

WIĘCEJ NEWSÓW I ROZRYWKI? SPRAWDŹ PLANETĘ NA FACEBOOKU!

Przeczytaj więcej
Komentarze