Koniec z okularami i szkłami kontaktowymi. Naukowcy ogłosili przełomowe odkrycie

Wojciech Kozicki
20.03.2018  12:55
Zakładanie szkieł kontaktowych
Zakładanie szkieł kontaktowych Fot: East News/BURGER

Wynalazek ma poprawić wady wzroku. Każdy będzie mógł użyć go w domu.

Izraelscy naukowcy z Bar-Ilan University’s Institute of Nanotechnology and Advanced Materials chcą ułatwić życie osobom, które mają problem z noszeniem soczewek kontaktowych i okularów. Jak podaje timesofisrael.com, współpracując z lekarzami z Sha’are Zedek Medical Center, stworzyli „nano-krople” do oczu.

Pomożemy osobom mającym problemy ze oczami. Dzięki naszemu wynalazkowi uda się naprawić niektóre wady wzroku – powiedział okulista David Smadja, który jest współtwórcą nano-kropel. (timesofisrael.com)

Naukowcy zapowiadają przełom. Ich zdaniem krople są w stanie skorygować wady wzroku takie jak dalekowzroczność (hyperopia) i krótkowzroczność (miopia). Krople mają być wykonane z nietoksycznych nanocząsteczek białek. Zastąpią soczewki kontaktowe.

To niesamowite. Izraelscy naukowcy pracują nad kroplami, które zastąpią okulary - napisał na swoim Twitterze międzynarodowy prawnik Arsen Ostrovsky.

Martwe świnie i testy na ludziach

Pacjent zmuszony będzie najpierw do zeskanowania oczu. Zrobi to za pomocą aplikacji dostępnej na smartfonie. Zdiagnozuje w ten sposób swoją wadę wzroku i stworzy „laserowy wzór” oraz naklejkę dostosowaną do powierzchni rogówki.

Nie wiadomo, czy nano-krople będą skuteczne i pomogą ludzkim oczom. Jak na razie przeprowadzono jedynie pomyślne testy kliniczne na martwych świniach. W 2019 roku mają być przeprowadzone pierwsze testy na ludziach.

Osiągnęliśmy poprawę wzroku o 3 dioptrie. To znaczy, że jeśli ktoś potrzebuje okularów do czytania, mógłby się bez nich obyć – powiedział Smadja. (timesofisrael.com)

Zanim krople trafią do ludzkich oczu, konieczne są kolejne eksperymenty. Smadja zapowiedział, że zostaną sprawdzone na żywych świniach i królikach. U martwych zwierząt poprawa wzroku następowała na ok. 2 godziny. Naukowcy chcą wydłużyć ten czas. W tym celu muszą zebrać fundusze na badania.

krople do oczu mechaniczna pomarańcza
Zagłosuj

Czy nosisz szkła kontaktowe?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze