Gigantyczna asteroida zbliża się do Ziemi. NASA uważa ją za niebezpieczną

Wojciech Kozicki
19.01.2018  12:29
Asteroida zagrożeniem dla Ziemi
Asteroida zagrożeniem dla Ziemi Fot: Pixabay.com

Jeszcze nigdy taki obiekt nie był aż tak blisko planety.

Kolejna kosmiczna skała zmierza w kierunku Ziemi. Tym razem nie ma żartów. Chociaż prawdopodobieństwo kolizji jest znikome, została określona przez NASA jako „potencjalnie niebezpieczna”.

Jak podaje ibtimes.co.uk, asteroida 2002 Aj129 ma ponad kilometr średnicy. Zbliży się do Ziemi na odległość mniejszą niż 7 milionów 360 tysięcy kilometrów. Wkrótce, dzięki urządzeniu o nazwie Goldstone Radio Telescope z Kalifornii, naukowcy określą dokładnie jej kształt i wielkość.

Asteroida zbliża się do Ziemi. Jakie jest zagrożenie? - pyta na swoim Twitterze The Cosmic Companion.

Bez ostrzeżenia

4 lutego należy mieć się na baczności. To wtedy ciało niebieskie rozpędzone do 107826 kilometrów na godzinę znajdzie się najbliżej Ziemi. Żadna kosmiczna skała pędząca tak szybko jeszcze nigdy nie była tak blisko planety.

Skutki kolizji byłby katastrofalne. Uderzenie w ocean spowodowałoby gigantyczne tsunami. Fale byłby wysokie na kilkaset metrów. Uderzenie w ląd uniosłoby mnóstwo pyłu do atmosfery, obniżyłoby globalną temperaturę i rozpoczęłoby małą epokę lodowcową.

Gdyby asteroida miała zgładzić ludzkość, naukowcy niekoniecznie ostrzegliby przez katastrofą. 2 stycznia „o włos” przeleciała 100-metrowa planetoida 2018 AH. Odkryto ją jednak dzień później.

Podobnie było w przypadku metoroidu z Michigan. Jak pocisk wbił się w atmosferę i eksplodował, a odłamki spadły na domy. Mieszkańcy Denver poczuli wstrząsy sejsmiczne i zobaczyli błysk na niebie. Nie wydano żadnego ostrzeżenia.

4 lutego potworna skała z kosmosu znajdzie się blisko Ziemi - napisało na swoim Twitterze TomoNews Us.

Zagłosuj

Czy obawiasz się obiektów z kosmosu?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze