Łączenie marihuany z tytoniem wpływa na pamięć. Zaskakujące wyniki eksperymentu

Magdalena Kulej
09.03.2018  17:27
Naukowcy przeprowadzili badania dotyczące łączenia marihuany i tytoniu
Naukowcy przeprowadzili badania dotyczące łączenia marihuany i tytoniu Fot: shutterstock.com

W badaniu wzięło udział 24 śmiałków.

Wbrew wszelkim mitom mieszanie marihuany z tytoniem nie potęguje uczucia haju. Badacze z University College London mają jednak inną interesującą wiadomość. Okazuje się, że kombinacja trawki i tytoniu może wpływać na pamięć.

Jak podaje vice.com, naukowcy przeprowadzili eksperyment na 24 palaczach maryśki. Każdy z nich wziął udział w 4 sesjach. Palili kolejno: jointy z samą marihuaną, z samym tytoniem, tytoń z marihuaną oraz placebo.

Wcześniej wysłuchali jednak wiersza. Jego konkretne wersy mieli przytoczyć po wypaleniu substancji. Poddano ich też innym testom, oceniając przede wszystkim pamięć przestrzenną i ich ogólną kondycję fizyczną.

Zdumiewające rezultaty

Wyniki badania są zaskakujące. Według naukowców z UCL z zadaniem najlepiej poradzili sobie ci, którzy wypalili zioło zmieszane z tytoniem. Największe problemy z zapamiętaniem tekstu miały z kolei osoby, które chwilę wcześniej sięgnęły po czystą marihuanę. Wnioski dotyczące mieszanki konopi i tytoniu nasuwają się same.

Możemy potwierdzić, że marihuana z tytoniem to mieszanka, która w krótkiej perspektywie się sprawdza, bo poprawia koncentrację – podsumował Val Curran, profesor UCL. (ucl.ac.uk)

Wynika to z faktu, że nikotyna pobudza i wyostrza zmysły. Uniwersytet przeanalizował też jednak te mniej korzystne skutki łączenia substancji. Pod tym względem wyniki analiz nie brzmią już tak optymistycznie.

Okazało się, że taka „wybuchowa” kombinacja powoduje też wzrost ciśnienia krwi i wpływa negatywnie na pracę serca. Naukowcy podkreślają, by nie dać się zwieść pozytywnym efektom łącznia marihuany z tytoniem. Obie substancje są dla zdrowia szkodliwe i równie szkodliwe jest ich łączenie.

joint
Zagłosuj

Łączysz trawkę z tytoniem?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze