Przepis na sukces i bogactwo odkryty. I wcale nie chodzi o talent

Magdalena Kulej
12.03.2018  14:59
Naukowcy znaleźli receptę na sukces i bogacenie się
Naukowcy znaleźli receptę na sukces i bogacenie się Fot: shutterstock.com

Wyniki badań zdumiewają nawet naukowców.

Do tej pory sprawa była jasna. Na sukces składa się przede wszystkim talent. Okazuje się jednak, że to przekonanie było błędne. Za osiągnięcia odpowiada czysty przypadek – podał portal sciencealert.com.

Naukowcy z Uniwersytetu w Katanii we Włoszech stworzyli komputerową symulację, by sprawdzić, jaki czynnik ma największy wpływ na bogacenie się i szansę odnoszenia sukcesów. Ich wnioski są co najmniej zaskakujące.

Naukowcy stworzyli aż 1000 profili generowanych komputerowo. Model symulował ich 40-letnie życie. Każdy z nich rozpoczynał swoją ścieżkę kariery z równym, standardowym poziomem talentu i takim samym majątkiem. Na każdy z profili wpływały też czynniki losowe.

Choć profile były do siebie podobne, po zakończeniu symulacji aż 80% bogactwa należało do 20% osób. Wyniki zaskoczyły samych badaczy, więc symulację powtórzono jeszcze kilkukrotnie. Rezultaty za każdym razem były takie same.

rich

Recepta na sukces

Okazuje się, że to nie talent czy zdolności wpływają na przyszły sukces. Według badaczy sekretnym składnikiem przepisu na sukces jest po prostu fart.

Zgodnie z wynikami badań osoby, które znalazły się na górze piramidy, charakteryzowały się zupełnie przeciętnym poziomem zdolności. Na swojej drodze spotkał ich jednak szereg szczęśliwych przypadków, który doprowadził ich na sam szczyt.

Praca włoskich naukowców zaciekawiła badaczy z całego świata. Podkreśla się jednak, że nie została jeszcze poddana recenzji, nie należy więc wyciągać z niej zbyt wielu wniosków.

Zagłosuj

Zgadzasz się z wynikami badań?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze