"Polscy neonaziści" dostali pieniądze z podatków. Zorganizowali urodziny Hitlera

Wojciech Kozicki
10.10.2018  16:07
Zorganizowali w Polsce urodziny Hitlera
Zorganizowali w Polsce urodziny Hitlera Fot: Facebook.com, TVN

Stowarzyszenie Duma i Nowoczesność to organizacja pożytku publicznego. Tymczasem "miłośnicy Hitlera" zorganizowali jego urodziny. Był nawet tort ze swastyką i mundury SS.

Jak podaje „Rzeczypospolita”, stowarzyszenie Duma i Nowoczesność, czyli „miłośnicy Hitlera” i "neonaziści", znalazło się na liście organizacji pożytku publicznego, którą opublikowało Ministerstwo Finansów. Uzyskało pieniądze z odpisu podatkowego. Otrzymało dokładnie 1038,60 złotych. Sprawę nagłośniła telewizja TVN w programie „Superwizjer”.

ZOBACZ TEŻ: Swastyka i ludzkie kości w żołądku wielkiej ryby

Tvn24.pl dotarło do raportu z działalności stowarzyszenia. Okazało się, że organizowało koncerty zespołów i zawody strzeleckie.

Urodziny Hitlera

Reporterom udało się przeniknąć do struktur stowarzyszenie. Ukrytą kamerą nagrali jego członków, którzy zorganizowali imprezę w lesie pod Wodzisławiem Śląskim z okazji 128. rocznicy urodzin Hitlera. Mieli na sobie mundury Wermachtu i SS. Pojawił się także tort ze swastyką z wafelków.

Stowarzyszenie Duma i Nowoczesność nie było organizatorem urodzin Adolfa Hitlera 13 maja 2017 r. w Wodzisławiu Śl. , nie planowało tego wydarzenia, a zarząd stowarzyszenia nie wyraził zgody na organizacje takiej imprezy. Jak widać w reportażu Superwizjer "Polscy Neonaziści" na ulotce napisane jest, że organizatorem tego wydarzenia byli Polscy Narodowi Socjaliści z Wodzisławia Śl. Sam reporter wspomina, iż impreza te została zorganizowana przez "Polskich Narodowych Socjalistów", a na wstępie przemówienia wyraźnie jest powiedziane, że imprezę tę organizują "Polscy Narodowi Socjaliści", a więc bezzasadne jest twierdzenie, że to stowarzyszenie Duma i Nowoczesność organizowało tę imprezę – opublikowało stowarzyszenie na swojej stronie internetowej.

Delegalizacja stowarzyszenia

„Rzeczypospolita”  informuje, że resort finansów nie wyjaśnił, dlaczego stowarzyszenie dostało pieniądze. Wyjaśnia, że odpowiedzi na pytania powinien udzielić Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Okazało się, że to sąd rejonowy nie zdelegalizował stowarzyszenia i jedynie wprowadził kuratora. Politycy Prawa i Sprawiedliwości, m.in. Patryk Jaki, po emisji reportażu zapewniali, że stowarzyszenie zostanie zdelegalizowane.

ZOBACZ TEŻ: 128-latek twierdzi, że jest Hitlerem

Przeczytaj więcej
Komentarze