W tym kraju płaci się karę za zabicie osy... nawet 65 tys. euro!

Wojciech Kozicki
03.09.2018  17:40
osy prawo ukąszenie zdrowie
osy prawo ukąszenie zdrowie Fot: Pixabay.com

Prawo u naszych sąsiadów. Lepsze ukąszenie, niż mandat?

Osyukąszenie jest dość nieprzyjemne i zapewne nikt z was nie myśli, by litować się nad tymi owadami. Tymczasem prawo w Niemczech (The Federal Nature Conservation Act) zabrania zabijania tych owadów. Jak podaje „Deutsche Welle”, w tym kraju osy są gatunkiem chronionym. Kara za „morderstwo” to nawet 65. tys euro.

Gniazda os i szerszeni

Gigantyczną karę można zapłacić także za niszczenie gniazd os i szerszeni. Najwyższe mandaty obowiązują w Brandenburgii. Jednak, jak do tej pory, najwyższa kara za zabicie osy wyniosła w Niemczech 10 tys. euro.

Prawa zwierząt

Tvnmeteo.tvn24.pl przypomina, że osy są potrzebne i napędzają światową gospodarkę. Poprzez swoją pozycję w łańcuchu pokarmowym chronią niektóre gatunki roślin i bezkręgowców. Zabijają też wiele gatunków szkodników, np. mszyce, przez co wzrasta urodzajność. Zapylają także figi, które są źródłem pożywienia dla wielu zwierząt. Prawnik zajmujący się ochroną zwierząt Andreas Ackenheil przypomina, że tylko 2 gatunki os są niebezpieczne dla ludzi, ale akurat te ciężko spotkać np. w miastach.

Osy, pszczoły, szerszenie - alergia

Macie uczulenie na ukąszenie os i pszczół? Euronews.com podaje, że w tym wypadku można się bronić i zabić owada bez konsekwencji prawnych.

ZOBACZ TEŻ: Larwy os zjadą żywiciela od środka [WIDEO]

Zagłosuj

Zabijasz osy?

Liczba głosów:

Użądlenie pszczoły:

Przeczytaj więcej
Komentarze