Makabryczne odkrycie. Ropucha żyła bez twarzy

Wojciech Kozicki
06.03.2018  11:23
Ropucha amerykańska i Jill Fleming
Ropucha amerykańska i Jill Fleming Fot: Twitter.com/Jill Fleming

Wiadomo, co mogło spowodować deformację. Tylko dla osób o mocnych nerwach.

Naukowcy mają nie lada zagwozdkę. Herpetolog Jill Fleming opublikowała na swoim Twitterze zdjęcie nietypowego płaza. Sfotografowała ropuchę bez twarzy. Nakręciła także wideo.

Jak podaje livescience.com, osobnik był dorosły. Posiadał zdrowe ciało i dobrze wykształcone nogi. Nie miał jednak oczu, nozdrzy, języka i szczęki. Zamiast tego posiadał po prostu gładką tkankę i niewielkie otwory w miejscu, gdzie powinien znajdować się otwór gębowy.

Siedzieliśmy na polanie i badaliśmy próbki. Nagle do naszych stóp doskoczyła ropucha. Po chwili zauważyliśmy, że brakowało jej pewnej części ciała – powiedziała Fleming. (livescience.com)

Jest to ropucha amerykańska (Anaxyrus americanus). Fleming spotkała ją w lasach w Connecticut. Prowadziła tam akurat badania nad traszkami.

Pożerana żywcem

Herpatolog stwierdziła, że deformacja była prawdopodobnie spowodowana w czasie hibernacji. Być może ropucha obudziła się w takim stanie. Jej zdaniem na pewno nie była to mutacja genetyczna.

Mogła to być ostatnia szansa na zrobienie niezwykłemu płazowi zdjęcia. Nie miał szans na przetrwanie z powodu problemów z pobieraniem pokarmu. Był także łatwym celem dla drapieżników.

Uszkodzony mózg działał u ropuchy jeszcze na tyle, że mógł kontrolować rytm serca, trawienie i inne funkcje organizmu. Zwierzę mogło żyć, chociaż było nieświadome, nie potrafiło podejmować decyzji i nie działała pamięć – twierdzi profesor Emily Taylor z California Polytechnic State University. (livescience.com)

Weterynarz Lydia Franklinos zasugerowała, że za okaleczenie ropuchy może odpowiadać larwa muchy (Lucilia bufonivora). Zjada ona miękką tkankę żyjących istot i osłabia kości. Wykluwa się z jaj, które dorosłe osobniki składają w nozdrzach lub oczach zwierząt. Często ich ofiarą padają żółwie.

Znany jest także przypadek kurczaka żyjącego bez głowy. Kogut Mike przetrwał bez niej 18 miesięcy. Jak podaje BBC.com, dekapitacji dokonał farmer z Kolorado Lloyd Olsen .

Kogut Mike żył bez głowy:

WIĘCEJ NEWSÓW I ROZRYWKI? SPRAWDŹ PLANETĘ NA FACEBOOKU!

Zagłosuj

Czy wziąłbyś do ręki do ropuchę?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze