Niebiesko-Krwawy Super Księżyc. To będzie jedyna okazja, by go zobaczyć

Wojciech Kozicki
26.01.2018  16:02
Niebiesko-Krwawy Super Księżyc
Niebiesko-Krwawy Super Księżyc Fot: Twitter.com/Mental Floss

Pojawi się nad Polską.

Na niebie pojawi się Księżyc o wyjątkowej niebiesko-krwawej brawie nazywany „Super Blue Blood Moon". Jak podaje newsweek.com, będzie można zobaczyć go po raz pierwszy od 152 lat, bo ostatnio ukazał się 31 marca 1866 roku. Lepiej nie przegapić tej okazji, bo nie wiadomo kiedy znów dojdzie do takiej kumulacji kosmicznych zjawisk.

Polscy obserwatorzy zainteresowani Księżycem powinni 31 stycznia wstać wcześnie rano. Nie jest konieczny zakup specjalistycznego sprzętu, ponieważ satelita w wyjątkowej formie będzie widoczny gołym okiem. Jeśli jednak ktoś chciałby przyjrzeć mu się dokładniej, powinien wyjechać do Australii lub Nowej Zelandii. 

Takiego zjawiska nie było na niebie od ponad 100 lat. Nie przegapcie tego - napisał Marietta na swoim Twitterze.

Raz na ruski rok

Jak podaje nasa.gov, naturalny satelita w pełni będzie wydawał się znacznie większy. Wędrując po orbicie znajdzie się blisko Ziemi.  

Różnica w rozmiarze nie dla każdego będzie widoczna. To jedynie 7 procent – powiedział włoski astrofizyk Gianluca Masi (newsweek.com).

Jednocześnie będzie w pozycji całkowitego zaćmienia, a planeta zasłoni dochodzące do niego promienie słoneczne. Zaświeci jedynie światłem odbitym od ziemskiej atmosfery, co nada mu krwawej barwy.

Chociaż w nazwie ma „blue”, wcale nie będzie świecił na niebiesko. Ma to związek z idiomem "once in a blue moon". Oznacza on „raz na ruski rok”. Taka pełnia (druga w jednym miesiącu) zdarza się raz na 3 lata.

Zagłosuj

Czy będziesz obserwować Niebiesko-Krwawy Super Księżyc?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze