Odkryto niezwykły kosmiczny obiekt. Znajduje się blisko Ziemi

Wojciech Kozicki
06.08.2018  12:09
egzoplaneta kosmos odkrycie nowe
egzoplaneta kosmos odkrycie nowe Fot: Youtube.com

To może być przełom w astronomii.

Niezwykłe odkrycie w kosmosie za pomocą radioteleskopu VLA (Very Large Array). Naukowcy ogłosili, że w Układzie Słonecznym znajduje się egzoplaneta o nazwie SIMP J01365663 + 0933473. Jest 1,22 razy większa od Jowisza, który jest największą planetą w Układzie Słonecznym. Szacuje się, że egzoplaneta ma jedynie 200 milionów lat. Nie orbituje wokół żadnej gwiazdy.

Nowy obiekt w Układzie Słonecznym

Marzy wam się spacer po nowoodkrytej egzloplanecie? Afrykańskie upały w Polsce to nic, w porównaniu z panującą na niej temperaturą. Wynosi 825 stopni Celsjusza. Na tamtejszych biegunach występują zorze. Naukowcy byli bliscy sklasyfikowania jej jako brązowego karła, czyli obiektu gwiazdopodobnego.

SIMP J01365663 + 0933473 odkryto już w 2016 roku, ale błędnie ją sklasyfikowano. Jak podaje public.nrao.edu, wówczas sądzono, że jest to stary brązowy karzeł gigant. Wyniki badań opublikowano na łamach „The Astrophysical Journal”.

Ten niezwykły obiekt jest na granicy pomiędzy planetą, brązowym karłem, a „nieudaną gwiazdą”.  Jest pełen niespodzianek i być może pomoże nam zrozumieć wiele kosmicznych procesów planet i gwiazd – powiedział astronom Melodie Kao z Arizona State University. (youtube.com/nemesis matiristy).

W kosmicznej skali egzoplaneta znajduje się dość „blisko” Ziemi. Ziemian dzielo od niej jedynie 20 lat świetlnych. Portal tech.wp.pl napisał nawet, że "Ziemia ma nowego sąsiada".

ZOBACZ TEŻ: Asteroida Bennu. Data końca świata wyznaczona

Zagłosuj

Czy wierzysz w życie poza Ziemią?

Liczba głosów:

Niezwykła egzoplaneta w Układzie Słonecznym:

Przeczytaj więcej
Komentarze