Będzie nowe państwo? Obywatele zdecydują w referendum

Wojciech Kozicki
17.07.2018  14:38
Australia mapa Nowa Kaledonia
Australia mapa Nowa Kaledonia Fot: Pixabay.com

Wkrótce mapy mogą być do wymiany.

Nowa Kaledonia może uzyskać niepodległość już w listopadzie 2018 roku jeśli zechcą tego rdzenni obywatele (ok. 45 procent mieszkańców wyspy) w referendum. Zamorskie terytorium Francji chce mieć własną flagę i być w pełni niezależne. Zmieniłaby się również nazwa wyspy - Kanaky Nowa Kaledonia.

Referendum niepodległościowe odbędzie się 4 listopada. Jak powiedział rzecznik niepodległościowego ruchu zamieszkującego wyspę FLNKS Daniel Goa, to ważna data dla Kanaków, ponieważ zakończy 164-letnią walkę. Flaga ruchu stałaby się flaga państwową.

Problemem mogą okazać się osoby o europejskich korzeniach. Większość z nich chce zagłosować przeciw niepodległości. Jednak już samo referendum jest dla separatystów ogromnym sukcesem. Jak podaje theguardian.com, starali się o nie od kilkudziesięciu lat. Mówi się także o osobach, które wspierały oderwanie się od Francji i zostały zabite przez wojsko lub zwolenników przynależności do europejskiego kraju.

Prezydent Francji Emmanuel Macron ma nadzieję, że mieszkańcy Nowej Kaledonii pozostaną częścią Francji. Jego zdaniem to gwarancja pokoju i stabilnego rozwoju. Niektórzy podejrzewają, że zależy mu jednak najbardziej na tamtejszych złożach niklu.

Zagłosuj

Czy Nowa Kaledonia powinna uzyskać niepodległość?

Liczba głosów:

ZOBACZ TEŻ: Europejski kraj chce zmienić nazwę

nowa kaledonia mapa Australia
nowa kaledonia mapa Australia Fot: Google Earth
Przeczytaj więcej
Komentarze