Elektroniczna antykoncepcja. Aplikacja ma być skuteczniejsza niż prezerwatywy

Wojciech Kozicki
27.08.2018  13:41
elektroniczna antykoncepcja prezerwatywa
elektroniczna antykoncepcja prezerwatywa Fot: East News/Value Stock Images, Facebook.com/Seeker

Seks, telefon i... ciąża?

Antykoncepcja – różne metody, takie jak prezerwatywy, pigułki i kalendarzyk, nie zawsze dają pełną skuteczność. Co powiecie na antykoncepcję cyfrową? Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) dopuściła w USA do użytku aplikację „Natural Cycles”. 

Cyfrowa antykoncepcja

Aplikacja ma podobno 93 procent skuteczności, co ma być potwierdzone w badaniach klinicznych. Aby używać jej w USA, trzeba mieć skończone 18 lat. Czy cyfrowa antykoncepcja się przyjmie?

ZOBACZ TEŻ: Prezerwatywy z Putinem. Szokujące hasło reklamowe

Przy okazji nauczyłam się wiele o swoim ciele – powiedziała użytkowniczka „Natural Cycles” Lauren Iverson. (facebook.com/Seeker)

Nowoczesna metoda planowania rodziny

Aplikację stworzyła fizyczka ze Szwecji Elina Berglund na zlecenie tamtejszej firmy zajmującej się technologiami medycznymi. Nowoczesna metoda antykoncepcji opiera się na specjalnym algorytmie, który analizuje m.in. temperaturę ciała, daty menstruacji i dane cyklu. To metoda zbliżona do „kalendarzyka małżeńskiego”, która pozwala określić dni płodne i niepłodne, ale nie daje zupełnej gwarancji.

ZOBACZ TEŻ: Seks i odchudzanie. W tych pozycjach spala się najwięcej kalorii

Czy można ufać cyfrowej antykoncepcji? Twórcy aplikacji zwracają uwagę, że margines błędu (w przypadku osób używających aplikacji w prawidłowy sposób) wynosi 1,8 procenta. W przypadku prezerwatyw to już całe 2 procent. Jak zapewnia naturalcycles.com, w ciągu roku tylko 1 na 100 użytkowniczek aplikacji zachodzi w ciążę. 

Jak podaje Radio Zet, posypały się już pozwy sądowe. Kilkadziesiąt Szwedek, które używały „Natural Cycles”, zaszło w ciążę. Niektórzy podejrzewają również, że dane zbierane przez aplikację mogą być wykorzystane w celach marketingowych. 

ZOBACZ TEŻ: Seks dieta. Te produkty najlepiej wpływają na życie erotyczne          

Antykoncepcja - cena

Aby korzystać z cyfrowej antykoncepcji, trzeba zapłacić 79 dolarów za rok. Gratis dostaje się wówczas doustny termometr. Można także ściągnąć darmową wersję aplikacji na miesiąc.

ZOBACZ TEŻ: Prezerwatywy Durex pękają. Są wycofywane z rynku

Zagłosuj

Którą metodę antykoncepcji polecasz?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze