Świat zwariował na punkcie tej zagadki. Jakie słyszysz słowo?

Wojciech Kozicki
18.05.2018  11:21
Ucho słuch zagadka  Laurel czy yanny
Ucho słuch zagadka Laurel czy yanny Fot: Pixabay.com

A może ta zagadka wcale nie ma rozwiązania? 

Internaci głowili się już jakiego koloru były buty czy sukienka, walczyli też z zagadką matematyczną dla siedmiolatków. Próbowali ustalić też dziwny kolor truskawek. Teraz mają trudniejsze wyzwanie, ich zmysł słuchu został wystawiony na próbę.

Laurel czy yanny?

Cały świat zwariował na punkcie pewnej dźwiękowej zagadki. Na profilu Cloe Feldman na Twitterze wyświetlono ją ponad 24 miliony razy. Jak podaje wprost.pl, to nagranie z internetowego słownika vocabulary.com. Udostępnił je również 18-letni Roland Szabo, pojawiło się też na Reddicie. Zagadka: jakie słychać słowo? Szabo twierdzi, że to „laurel”. Wiele osób słyszy jednak „yanny”.

ZOBACZ TEŻ: Trudna zagadka. Znajdziesz kota na zdjęciu?

Dźwiękowa iluzja

Głos w sprawie zabrała prof. Patricia Keating. Uważa, że wszystko zależy od częstotliwości w jakiej nadawany jest sygnał. Jody Kreiman z Uniwersytetu Kalifornijskiego sądzi, że akustyczne wzroce są w połowie drogi między dwoma wspomnianymi słowami, zawierają podobne głoski.

Niektórzy specjaliści, tacy jak np. profesor neurobiologii z Northwestern University Nina Kraus, są zdania, że nagranie jest niewyraźne i dlatego mózg płata figle. Niektórzy uważają nawet, że poprawne rozwiązanie tej zagadki nie istnieje ze względu niską jakość nagrania spadającą wraz z kolejnymi udostępnieniami.

Prof. Brad Story z Uniwersytetu Arizony zbadał akustyczne właściwości nagrania. Zaprezentował w sieci zbliżony kształt widma akustycznego dźwięku obydwu słów.

Wyborcza.pl zwróciła uwagę, że wrażliwość na wysokie dźwięki zmienia się wraz z wiekiem. To dlatego nie każdy słyszy na nagraniu to samo słowo. Różnorodność interpretacji wynika też z indywidualnych doświadczeń i przeżyć, bo mózg może być np. bardziej zaznajomiony z jednym ze słów.

Zagłosuj

Jakie słyszysz słowo?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze