Nowe dowody osobiste coraz bliżej. Jak będą wyglądać?

Magdalena Kulej
14.06.2018  11:53
nowy dowód osobisty
nowy dowód osobisty Fot: Piotr Kamionka/East News

Ministerstwo Cyfryzacji ma już harmonogram zmian.

1 marca 2019 roku mają zacząć być wydawane elektroniczne dowody osobiste. Jak będzie wyglądał nowy dokument? Tego dowiemy się we wrześniu.

Poinformował o tym minister cyfryzacji Marek Zagórski w rozmowie z portalem money.pl. Według harmonogramu zmian Ministerstwa Cyfryzacji, po ujawnieniu wzoru dokumentu we wrześniu, pracę zaczną maszyny drukarskie Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych. Natomiast w listopadzie zostaną przeprowadzone testy e-dowodów w urzędach.

To jednak operacja dość skomplikowana, bo urzędy muszą zostać do niej wcześniej przystosowane. Wprowadzenie e-dowodów wiąże się bowiem ze stosowaniem odpowiednich czytników i urządzeń do wydawania dowodów.

Nie mamy wyjścia. Musimy do 31 marca 2019 załatwić sprawę e-dowodu. Nowy dowód to sprawa, która ciągnie się już dekadę. I żaden z rządów nie potrafił sobie z nim poradzić. Ponieważ jednak dofinansowała projekt Unia Europejska, to Polska ma jeszcze tylko niecały rok, by sprawę zamknąć. W przeciwnym wypadku warte ponad 100 mln zł dofinansowanie trzeba będzie zwrócić – powiedział minister. (money.pl)

Kiedy wymienić dowód osobisty? 

Jak tłumaczy minister, e-dowody będą wydawane stopniowo przez 10 lat. Oznacza to, że dokument będzie trzeba wymienić dopiero wraz z kończeniem się ważności dotychczasowego dowodu.

Zagłosuj

Nosisz przy sobie dowód osobisty?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze