Nowe zasady oceniania nauczycieli. Premia zależna od kiełbasy z grilla?

Wojciech Kozicki
17.07.2018  11:24
polska szkoła lekcja nauczycielka podręcznik tablica
polska szkoła lekcja nauczycielka podręcznik tablica Fot: East News/Piotr Mecik

Związek Nauczycielstwa Polskiego protestuje przeciw zmianom.

Nauczyciele w polskich szkołach i nowe obowiązki? Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło nowe zasady oceniania nauczycieli, które będą obowiązywać od września. Samo efektywne nauczanie to za mało. Wysoka ocena pracy będzie możliwa jeśli zorganizują np. inicjowanie wieczorków integracyjnych, wycieczki i pikniki z rodzicami.

To są opary absurdu. Nauczyciel jest od tego, żeby uczyć, a nie od tego, żeby spożywać z matkami i ojcami uczniów kiełbasę przy ognisku. Jeśli ma taką ochotę, proszę bardzo, nie można tego jednak wpisywać w jego obowiązki, a od ich spełnienia uzależniać oceny jego pracy – powiedziała dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 2 w Krakowie Jolanta Gajęcka. (wyborcza.pl)

Nauczyciele dyplomowani zapewne zgodzą się na skrócenie dystansu z uczniami oraz rodzicami. Resort edukacji obiecał im podwyżkę jeśli uzyskają wysoką ocenę swojej pracy. Jednak nie wszyscy dyrektorzy chcą oceniać według wskaźników podanych przez MEN.

Związek Nauczycielstwa Polskiego odnosi się negatywnie do zmian wprowadzanych przez MEN. Nie zgadza się z nowymi kryteriami oceniania, ponieważ wiele z nich jest niemierzalnych. Obawia się również nadmiernej biurokracji w szkołach. „Wyborcza” ostrzega, że szkoły będą mogły przesłać do kuratorów oświaty własne wskaźniki oceny. Do kuratoriów mogą wpłynąć nagle dziesiątki tysięcy regulaminów.

ZOBACZ TEŻ: Kurs survivalu dla nauczycieli. Boją się uczniów

Zagłosuj

Czy nauczyciele powinni wymierzać uczniom kary cielesne?

Liczba głosów:

Śmietnik na głowie nauczyciela:

Przeczytaj więcej
Komentarze