Zmiana oznaczenia paliw na stacjach. Nowe przepisy

Wojciech Kozicki
03.07.2018  17:51
paliwo etykiety oznaczenia zmiany UE
paliwo etykiety oznaczenia zmiany UE Fot: Pixabay.com

Nowa unijna dyrektywa i rewolucja na stacjach benzynowych.

Oznaczenia paliw na stacjach benzynowych ulegną zmianie. Jak podaje e-petrol.pl, Unia Europejska wprowadza zmiany (dyrektywa 2014/94/UE, norma CEN EN16942), a konkretnie wymóg wdrożenie nowego, jednoznacznego i zharmonizowanego zestawu etykiet paliwowych.

Obok „Pb” i „ON” pojawią się nowe oznaczenia jako dodatkowa informacja. Od 12 października 2018 roku kierowcy zobaczą nowe etykiety na dystrubutorach, pistoletach i na wlewach paliwa. Obecni właściciele samochodów nie muszą umieszczać na nich nowych naklejek.

ZOBACZ TEŻ: Podwyżki Cen paliwa. Będą rekordy na stacjach

Trzeba będzie zwracać uwagę na kształt naklejek. Dla benzyn pojawi się koło, dla oleju napędowego kwadrat, a dla paliw gazowych romb.

Dla benzyny pojawi się litera „E” z wartością liczbową (maksymalna bezpieczna zawartość procentowa etanolu w paliwie). W przypadku oleju napędowego będzie to „B” z bezpieczną maksymalną zawartością procentową biokomponentów.

Celem wprowadzenia dyrektywy jest pomoc kierocom w tankowaniu. Nowe unijne prawo ma sprawić, że wleją odpowiednie paliwo do swojego pojazdu.

ZOBACZ TEŻ: Ostrzeżenie dla kierowców. Niebezpieczny olej silnikowy w Polsce

oznaczenie paliwa zmiana przepisy prawo unia europejska
oznaczenie paliwa zmiana przepisy prawo unia europejska Fot: fuel-identifiers.eu
Przeczytaj więcej
Komentarze