Odkryto groźny szczep bakterii. Przenosi się z psów na ludzi?

Wojciech Kozicki
14.09.2018  12:38
gronkowiec bakteria badanie krwi
gronkowiec bakteria badanie krwi Fot: East News/Adam Staskiewicz, GARO/Phanie

Infekcja można oznaczać sepsę i zapalenie opon mózgowych.

Nowy gatunek bakterii odkryty w Kornwalii. 64-pacjet zgłosił się do lekarza i ziagnozowano u niego zapalenie tkanki łącznej. Jak podaje news-medical.net, wykonano badania laboratoryjne skóry i naukowcy z University of Exeter Medical School i Royal Cornwall Hospital potwierdzili, że infekcję spowodowały nieznane do tej pory bakterie.

ZOBACZ TEŻ: Superbakteria trafiła do Polski. Setki zakażonych

Nowe bakterie

Jak podano na łamach „"International Journal of Systematic and Evolutionary Microbiology", nowy szczep nazwano Cornubiensis (średniowieczna nazwa historycznego angielskiego hrabstwa Kornwalia). Prawdopodobnie należy do gronkowców (SIG) przenoszonych ze zwierząt na ludzi, głównie z psów. Mają to powietwiedzić kolejne badania, którymi kieruje dr Aimee Murray.

Musimy ustalić, jak rozprzestrzenia się ten szczep bakterii. Szczepy pokrewne przenoszą się ze zwierząt na ludzi, ale musimy potwierdzić, czy tak jest również w tym przypadku – twierdzi Murray. (news-medical.net)

Nowy szczep bakterii odkryto przy okazji wdrażania programu w Royal Cornwall Hospital, mającego na celu poprawę warunków w placówce. Doktor Richard Bendall stwierdził, że odkrycie to "nieoczekiwana korzyść”.

Gronkowce - zapalenie tkanki łącznej

Gronkowce SIG (taphylococcus intermedius i Staphylococcus pseudointermedius) mogą być bardzo niebezpieczne. Są to zagrożenia zoonotyczne. Ich oporność na leki wzrasta.

Zapalenie tkanki łącznej to niebezpieczna choroba bakteryjna. Poradnikzdrowie.pl opisuje ją jako rozprzestrzeniający się stan zapalny skóry i tkanki podskórnej. Może doprowadzić do sepsy i zapalenia opon mózgowych. Stosuje się leczenie antybiotykami.

ZOBACZ TEŻ: Jej piersi ciągle rosną, są dla niej zagrożeniem. Ma gronkowca

Zagłosuj

Boisz się epidemii w Polsce?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze