Nowy lek przeciwbólowy. 100 razy skuteczniejszy niż morfina, nie uzależnia

Wojciech Kozicki
30.08.2018  14:45
nowy lek przeciwbólowy bez uzależnienia
nowy lek przeciwbólowy bez uzależnienia Fot: Pixabay.com

Rewolucyjne odkrycie naukowców. Wiadomo, kiedy może trafić na rynek.

Środki przeciwbólowe takie jak morfina, oksykodon i fentanyl są skuteczne, ale powodują uzależnienie. Możliwe jest także przedawkowanie opoidów. Tylko w USA z tego powodu umiera 46 osób dziennie. Naukowcy postanowili rozwiązać ten problem.

AT-121 – nowy lek przeciwbólowy

Mei-Chuan Ko z Wake Forest University twierdzi, że opracowała nowy lek przeciwbólowy. Ma skutecznie blokować receptory odpowiedzialne za odczuwanie bólu, a jednocześnie nie powodować uzależnienia od opoidów. Nowy lek nazywa się AT-121.

Testy na zwierzętach

Nowy lek przeciwbólowy jest 100 razy skuteczniejszy niż morfina. Sprawdzono to jak na razie jedynie na małpach, wsadzając ich ogony do wody o temperaturze 50 stopni Celsjusza. Dla tych zwierząt jest to wyjątkowo nieprzyjemne doznanie.

Jak podaje newscientist.com, nawet przy zażyciu nadmiernej dawki AT-121, u małp nie wystąpiły problemy z oddychaniem. Opoidy obecnie dostępne na rynku sprawiają, że ludzie mieli problemy oddechowe, co może skończyć się tragicznie.

AT-121 jak na razie jest dostępny jedynie w formie zastrzyków. Specjaliści pracują nad tym, by można było przyjmować go jako tabletkę przeciwbólową. Nawet jeśli się to uda, wciąż nie rozpoczęły się testy kliniczne. Mei-Chuan Ko przewiduje, że lek mógłby trafić do aptek dopiero za 6 lat.

ZOBACZ TEŻ: Flakka w Polsce - ten narkotyk zamienia ludzi w zombie [WIDEO +18]

Zagłosuj

Czy zażywasz narkotyki?

Liczba głosów:

Jak walczyć z bólem? Farmaceutka o lekach przeciwbólowych:

Leki przeciwbólowe bez recepty:

Przeczytaj więcej
Komentarze