Odkryto nowy narząd w ciele człowieka. Jest olbrzymi

Wojciech Kozicki
28.03.2018  15:57
organy w ciele człowieka i anatomia
organy w ciele człowieka i anatomia Fot: East News/TOMASZ JODLOWSKI/REPORTER

Ma to być rewolucja w walce z rakiem.

Ludzki organizm wciąż jest pełen tajemnic. Naukowcy z NYU School of Medicine, University of Pennsylvania oraz Mount Sinai Beth Israel Medical Center na łamach  "Scientific Reports" udowodnili, że człowiek posiada nieznany dotąd narząd. Nazywa się interstitium i wcześniej był uznawany za zbitą tkanką łączną.

Jest strukturą obecną w skórze, wyściółce jelit oraz płuc, mięśniach i naczyniach krwionośnych. Jak podaje onet.pl, ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu i przebieg chorób. Stanowi zbiór połączonych ze sobą przedziałów wypełnionych cieczą.

Tak wygląda struktura interstitium w ludzkim ciebie – napisał na swoim Twitterze psycholog i autor książek Jeffrey Guterman.

Sposób na wyleczenie raka i przerzutów

To jeden z największych narządów w ludzkim ciele. Jak podaje wprost.pl, stanowi ok. 16 procent masy ciała i 20 procent jego objętości. Zajmuje powierzchnię większą niż skóra. Odkryto go w 2015 w Beth Israel Medical Center za pomocą technologii obrazowania, która określana jest jako laserowa endomikroskopia konfokalna.

Odkryto warstwę, w której szybko przemieszcza się płyn. Być może jest to klucz do wyjaśnienia dlaczego nowotwory szybko rozprzestrzeniają się po organizmie i dokonują przerzutów. Ich komórki mogą wykorzystywać płyn śródmiąższowy jako nośnik. Naukowcy już zapowiedzieli przełom, m.in. w kwestii metod diagnostycznych oraz walki z rakiem.

ZOBACZ TEŻ: Organizm Polaka sam wytwarza alkohol

Poznaj swoje interstitium. Oto twój nowy organ – napisało Scientific American w mediach społecznościowych.

Nagroda za najlepszą zabawę w chowanego wędruje do interstitium – zażartował Stefon na swoim Twitterze.

Zagłosuj

Czy twoim zdaniem naukowcy odkryją jeszcze jakieś nowe narządy?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze