Wzrost ceny paliwa w Polsce. Będzie nowy podatek

Wojciech Kozicki
24.05.2018  12:12
orlen stacja paliwo ropa benzyna cena tankowanie
orlen stacja paliwo ropa benzyna cena tankowanie Fot: East News/Magdalena Pasiewicz

Interwencja PKN Orlen. Wzrost cen mógł wynieść nawet 62%.

Cena paliwa i ropy na stacjach w Polsce są wysokie. Okazuje się jednak, że podwyżki cen byłyby większe gdyby nie PKN Orlen. Prezes Daniel Obajtek powiedział w rozmowie z TVP Info (program „Minęła dwudziesta”), że dzięki działaniom koncernu takim jak dywersyfikacja dostaw ropy, udało się zatrzymać wzrost cen na poziomie 11 procent. Tymczasem na rynkach światowych wzrost wyniósł 62 procent.

Ceny paliwa w Polsce wzrosły około 11 proc. To oczywiście jest związane z ceną ropy, ale też i z kursem dolara – wyjaśnił Obajtek. (tvp.info)

PKN Orlen nabył także akcje Unipetrolu. Ma to zapewnić m.in. stabilność biznesową i mieć wpływ na ceny paliwa.

Cena paliwa - nowy podatek, opłata emisyjna

Jak podaje money.pl, ceny paliwa pójdą w górę, ponieważ polski rząd wprowadza nowy podatek (opłata emisyjna). Do każdego litra benzyny i oleju napędowego ma być doliczane 10 groszy brutto (8 groszy netto). Sejm rozpoczął już pracę nad ustawą. 85% zysków z daniny otrzyma Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, a 15% dostanie Fundusz Niskoemisyjnego Transportu. Pomoże to sfinansować projekty takie jak walka ze smogiem, paliwa alternatywne i samochody elektryczne. Mówił o tym m.in. wiceminister energii Michał Kurtyka.

Rząd szacuje, że z podatku zbierze 1,7 miliarda złotych. Biuro Analiz Sejmowych obliczyło jednak, że kosztować to będzie kierowców nawet 2,5 miliarda złotych.

Aktualna cena benzyny - co ma na nią wpływ?

Businessinsider.com.pl podaje, że wpływ na aktualne ceny paliwa ma także sytuacja na Bliskim Wschodzie oraz napięcia geopolityczne. Rośnie ryzyko zbrojnej interwencji USA w Syrii, co oddziaływuje również na polski rynek i polskie ceny paliw.

ZOBACZ TEŻ:  Tak się kończy palenie papierosa na stacji benzynowej

Zagłosuj

Czy popierasz wprowadzenie opłaty emisyjnej?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze