Nowa opłata dla kierowców. Cena przeglądu technicznego w górę

Wojciech Kozicki
05.07.2018  09:57
samochód przegląd techniczny diagnostyka badanie stacja kontroli pojazdóe opłaty koszt
samochód przegląd techniczny diagnostyka badanie stacja kontroli pojazdóe opłaty koszt Fot: East News/Piotr Mecik

Droższa diagnostyka auta. To jednak nie koniec pomysłów rządu na dobranie się do portfeli kierowców.

Przegląd techniczny samochoducena w górę. Ministerstwo Infrastruktury szykuje dodatkowe opłaty dla kierowców. Jak podaje gazetaprawna.pl, rząd chce nałożyć na nich parapodatek o nazwie „opłata jakościowa”. Każde badanie diagnostyczne samochodu ma być nią obciążone.

Czuwać nad poborem tej opłaty ma Transportowy Dozór Techniczny. Zebrane pieniądze mają być przeznaczone na realizację kosztów nowych zadań organu nadzoru (m.in. „nowy system wysokiej jakości badań technicznych pojazdów”). Ministerstwo uważa, że najwyższy czas na taką zmianę, bo koszty badań technicznych samochodu utrzymują się na stałym poziomie od 14 lat.

Wszystko to w ramach nowelizacji ustawy „Prawo o ruchu drogowym”. Nie tylko kierowcom nie podoba się ten pomysł. Przeciwni są również przedsiębiorcy, którzy prowadzą stacje kontroli pojazdów (SKP) Początkowo to oni mieli ponosić koszty, ale finalnie zapłacą właściciele samochodów w Polsce.

Opłata jakościowa - nowy podatek

Opłata jakościowa ma wynieść 4 złote. Dzięki niej do budżetu wpłynie rocznie 80 milionów złotych. Co ciekawe, ministerstwo zapewnia, że za obowiązkowy techniczny przegląd pojazdu kierowcy zapłacą tyle samo co zawsze. Opłata jakościowa będzie doliczana jako oddzielna należność.

Rząd nie ma litości dla kierowców i ich portfeli. Moto.wp.pl przypomina, że grozi im jeszcze opłata emisyjna doliczana do ceny paliwa. Prezydent Andrzej Duda ma wkrótce podpisać ustawę wyznaczającą strefy czystego transportu. Pojawi się wówczas nowy znak drogowy i posypią się mandaty.

ZOBACZ TEŻ: Policja bierze się za rowerzystów. Ograniczenia prędkości, mandaty i koniec z jazdą chodnikiem

Zagłosuj

Czy ceny paliwa w Polsce są za wysokie?

Liczba głosów:

Przegląd techniczny - porady:

Przeczytaj więcej
Komentarze