Będzie nowy podatek? Byłby pobierany automatycznie od 99% Polaków

Wojciech Kozicki
20.09.2018  12:07
pieniądze złotówki banknoty wysokie nominały
pieniądze złotówki banknoty wysokie nominały Fot: Tomasz Kawka/EAST NEWS

Wiceminister twierdzi, że byłaby to oszczędność dla obywateli.

Abonament RTV nie jest płacony przez Polaków. Rząd szuka rozwiązania, by finansować media publiczne. Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Paweł Lewandowski powiedział w wywiadzie dla Money.pl (program „Money. To się liczy”), że telewizja publiczna jest w trudnej sytuacji. Jeżeli Polacy chcą, by funkcjonowała dalej, trzeba jak najszybciej znaleźć system finansowania.

ZOBACZ TEŻ: Popek płaci podatki w urzędzie. Walka roku: Król Albanii kontra pani w okienku [WIDEO]

Nasz system jest niewydolny. Ludzie nie płacą abonamentu i przyzwyczaili się przez lata, że nikt od nich tego nie wymagał – powiedział Paweł Lewandowski.

Projekt ustawy PIT-KRUS - nowy podatek

Skąd wziąć pieniądze na media publiczne? Pojawił się projekt ustawy PIT-KRUS. Składka na radio i telewizję byłaby powszechna i wynosiłaby 8 złotych. Pobierano by ją automatycznie od PIT-u i KRUS-u.  

Abonament radiowo-telewizyjny - opłaty

Zmiany miałyby wejść w życie w styczniu 2019 roku. Zdaniem wiceministra taki projekt byłby najbardziej efektywny, bo składkę płaciłoby prawie 99 procent społeczeństwa (tyle osób posiada odbiorniki radiowe i telewizyjne). Byłaby to również oszczędność dla Polaków, bo płaciliby mniej niżobecnie wynosi  wysokość opłat za abonament RTV.

Nie wiadomo, czy projekt zostanie zrealizowany, bo zdaniem ministra, ludzie nie są nim zbytnio zainteresowani. Nie chcą, by pobierano od nich kolejne składki. Dodał, że być może trzeba będzie poszukać innego sposobu finansowania mediów publicznych.

Jak podaje dziennikzachodni.pl, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) podała już stawki abonamentu RTV na 2019 roku. Miesięczna opłata za używanie odbiornika telewizyjnego będzie wynosiła 22,7 złotego. Za odbiornik radiowy trzeba zapłacić 7 złotych. Będzie można też zapłacić z góry za dłuższy okres, by uzyskać korzystniejszą taryfę.

ZOBACZ TEŻ: Film "Kler" zakazany w kinach? Posłanka PiS pisze do ministra

Zagłosuj

Czy płacisz abonament RTV?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze