Oberwanie chmury z lotu ptaka. Niesamowite zjawisko na nagraniu

Magdalena Kulej
18.06.2018  13:39
Oberwanie chmury z lotu ptaka. Niesamowite zjawisko na nagraniu
Oberwanie chmury z lotu ptaka. Niesamowite zjawisko na nagraniu Fot: youtube.com/ Lennis Wayne Photographic Art

Z takiej perspektywy rzadko zdarza się podziwiać siłę natury. 

Deszczu w ostatnim czasie w wielu polskich miastach jak na lekarstwo. Meteorolodzy ostrzegają jednak przed groźnymi zjawiskami atmosferycznymi. Choć mogą być niebezpieczne, bywają też niezwykle fascynujące. Zwłaszcza, jeśli obserwuje się je z lotu ptaka.

Jak chociażby tę ulewę. Nagranie z metropolii pogrążającej się w strugach deszczu robi w sieci furorę. Zjawisko opisuje portal Twoja Pogoda. Jak tłumaczą eksperci, na zamieszczonym w sieci filmie z niemieckiego Drezna czy też na innych „deszczowych” nagraniach widać nadciągającą chmurę Cumulonimbus, z której samego środka opadają na ulice gigantyczne ilości deszczu.

To właśnie w środkowej części chmury występują zwykle najbardziej intensywne opady. Co ciekawe, jedna taka burzowa chmura potrafi pomieścić w sobie tyle wody, że można by nią wypełnić aż 200 basenów olimpijskich.

Rekordowe ulewy 

Pod naszą szerokością geograficzną silne „oberwania chmur” zdarzają się niezwykle rzadko. Ale jednak się zdarzają. Niewyobrażalna, zaledwie 1-godzinna, suma opadów 180 mm/m kw. spadła 18 maja 1996 roku w Sułoszowej w Małopolsce. Oznacza to, że w godzinę spadło tam tyle deszczu, ile powinno przez dwa ulewne miesiące.

Ale to jeszcze nic w porównaniu ze światowym rekordem. Gorzej było 22 czerwca 1947 w miejscowości Holt w amerykańskim stanie Montana, gdzie spadło wówczas aż 305 mm deszczu, czyli połowę tego, co w Polsce spada zazwyczaj przez cały rok.

ZOBACZ TAKŻE: Pogoda w Europie. Grad wielkości jabłek, burze i ulewy

Zagłosuj

Jak zachowujesz się w trakcie burzy?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze