Odebrano sygnały radiowe z kosmosu. Nadał je tajemniczy obiekt

Wojciech Kozicki
12.09.2018  16:20
kosmos kosmici sygnały radiowe Ziemia
kosmos kosmici sygnały radiowe Ziemia Fot: Pixabay.com

Czy to pozaziemska cywilizacja chce nawiązać kontakt?

Czy życie w kosmosie istnieje? SETI, zajmujące się poszukiwaniem pozaziemskich cywilizacji z pomocą sztucznej inteligencji, wykryło 72 szybkie sygnały radiowe (Fast Radio Burts, FRB) z przestrzeni kosmicznej. Jak można przeczytać na seti.org, niektóre trwają zaledwie milisekundę.

Niezidentyfikowany obiekt w kosmosie - FRB 121102

Naukowcy nie wiedzą, kto lub co je emituje. Ustalono, że pochodzą z galaktyki karłowatej, która jest oddalona od Ziemi o 3 miliony lat świetlnych. Są regularnie emitowane z obiektu o nazwie FRB 121102. Podobnych obiektów wykryto w kosmosie jak na razie 30, ale tylko ten „nadaje” regularnie.

ZOBACZ TEŻ: Czy czarna dziura zniszczy Ziemię? Naukowcy ostrzegają

FRB 121102 jest potężniejszy, niż można sobie wyobrazić. Jeśli wysłany sygnał rozchodzi się z taką siłą we wszystkich kierunkach, to w czasie równym mrugnięciu okiem, obiekt zużywa tyle energii, co Słońce przez cały rok. Energia z FRB 121102 wystarczyłaby ludzkości na trylion lat – można przeczytać na seti.org.

W ramach projekt Breakthrough Listen trwają obserwacje optyczne pobliskich i podobnych do Słońca gwiazd - naukowcy liczą na zarejestrowanie bardzo silnych pulsów światła wysyłanych z ich otoczenia. Przy pomocy słynnego radioteleskopu z Green Bank prowadzą też analogiczne obserwacje radiowe źródła FRB 121102. W tym celu wykorzystywany jest specjalny odbiornik pracujący w szerokim zakresie częstotliwości - od 4 do 8 GHz – informuje strona urania.edu.pl.

Dowód na istnieje kosmitów?

To nie pierwszy raz, gdy naukowcy odebrali sygnały radiowe z FRB 121102. W 2017 wykryto ich aż 15. Od odkrycia w obiektu, nadał w sumie ponad 300 sygnałów. Niektórzy sądzą, że to czarna dziura lub gwiazda neutronowa. Są jednak osoby, które uważają, że to kosmici chcą nawiązać kontakt z Ziemianami i używają zaawansowanej technologii.

Na seti.org  pojawiło się pytanie, co motywuje kogoś lub coś do wysłania tak silnych sygnałów w kosmos. Istnieje podejrzenie, że być może ktoś lub coś wzywa pomocy. Porównano je do „wysłania jasnej flary z tonącego Titanica”.

ZOBACZ TEŻ: Asteroida Bennu leci w kierunku Ziemi. NASA uratuje świąt farbą

Zagłosuj

Czy wierzysz w istnienie kosmitów?

Liczba głosów:

Starożytni kosmici:

Życie poza Ziemią:

Przeczytaj więcej
Komentarze