Odkryto cmentarzysko okrętów na dnie Bałtyku. „Serce zabiło mi szybciej”

Wojciech Kozicki
01.02.2018  13:53
Wraki statków na dnie Bałtyku
Wraki statków na dnie Bałtyku Fot: Twitter.com/American Archeology

Wiadomo, co się z nimi stanie.

U wybrzeży Szwecji prowadzono rutynowe badania archeologiczne związane z otwarciem Muzeum Morskiego w Sztokholmie. Niespodziewanie odkryto „cmentarzysko” wraków. Dwa już zbadano.

Serce zabiło mi szybciej, kiedy zorientowałem się co odkryłem. Nigdy nie widziałem łodzi w Bałtyku w takim stanie – powiedział podwodny archeolog Jim Hansson (thelocal.se).

Jak podaje serwis thelocal.sem, najstarszy z wraków to 20-metrowa koga pochodząca z XIV wieku. Prawdopodobnie była wykorzystywana przez kupców do ciężkiego transportu morskiego.

Drugi zbadany wrak pochodzi XVI wieku. Specjaliści stwierdzili, że przewożono nim beczki dziegciu i żelazo. Odkryto w nim liczne przybory kuchenne i narzędzia.

Bałtyk konserwuje

Okręty zachowały się w niemal idealnym stanie dzięki niskiej temperaturze wody i niskiemu zasoleniu. W takich warunkach drewniane elementy nie butwieją tak szybko jak w innych akwenach.

Muzeum w Sztokholmie nie ujawniło lokalizacji cmentarzyska. Elementy statków pojawią się na jego wystawach po otwarciu w 2020 roku. Reprezentujące go Cecilia Eriksson oświadczyła, że na razie nie będą podnoszone z dna, bo to środowisko doskonale je konserwuje. Całe wraki będą możliwe do „zwiedzenia” dzięki cyfrowej technologii.

Niezwykłe wraki na dnie Bałtyku:

Zagłosuj

Czy chciałbyś zobaczyć wraki z dna Bałtyku?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze