Coraz więcej zachorowań na odrę. Wybuchnie epidemia?

Wojciech Kozicki
03.10.2018  16:24
Odra - objawy, choroba
Odra - objawy, choroba Fot: Wikimedia.org, MediaforMedical/Andrea Aubert/EAST NEWS

Liczba zachorowań rośnie, liczba osób zaszczepionych spada.

Czy epidemia odry wybuchnie w Polsce? Odnotowuje się coraz więcej przypadków zachorowań. Jak podaje poradnikzdrowie.pl, z powodu odry trzeba było zamknąć Szpitalny Oddział Ratunkowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach (SOR w Kielcach), bo jego pracownicy mieli kontakt z zarażoną. 

Odra to ostra, wirusowa choroba zakaźna, która bardzo łatwo się rozprzestrzenia wśród nieuodpornionych osób w każdym wieku i może powodować epidemie. Nie należy jej lekceważyć ponieważ powikłania z nią związane mogą być bardzo groźne. Źródłem zakażenia jest chory człowiek. Zakażenie szerzy się drogą kropelkową oraz przez bezpośrednią styczność z wydzieliną z jamy nosowo-gardłowej chorej osoby - informuje strona szczepienia.pzh.gov.pl.

W styczniu 2018 roku chorobę zdiagnozowano u pracownika zakładu mięsnego. Jak podaje radiozet.pl, w pierwszej połowie 2018 roku u lekarki w Wieruszewie potwierdzo odrę. Do 22 kwietnia zamknięto oddział dziecięcy.

Rekordowa liczba zachorowań na odrę w Europie

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że w Europie coraz więcej osób choruje na odrę. W pierwszym półroczu 2018 roku na Starym Kontynencie zdiagnozowano 41 tys. przypadków zachorowań u dzieci i dorosłych. Najwięcej chorych było na Ukrainie (23 tys. osób), m.in. z powodu braku szczepień. W 2017 roku w Europie odnotowano prawie 24 tys. przypadków. Najwyższy wskaźników zgonów powiązanych z odrą ma Serbia (14 osób).

Epidemia choroby, która jeszcze kilka lat temu uznana była za niegroźną to efekt odmawiania szczepień przez coraz więcej osób. "Dziękujemy" antyszczepionkowcom, mogą pogratulować sobie skuteczności - pisze Błażej Grygiel z focus.pl.

Odra – objawy choroby

Pierwsze objawy odry pojawiają się 10-12 dni po zakażeniu. Oprócz złego samopoczucia chory ma czerwoną wysypkę, gorączkę, zapalenie spojówek, katar oraz kaszel. W jamie ustnej osoby zarażonej można zobaczyć białe wykwity otoczone czerwoną linią (plamki Koplika).

Odra - powikłania

Powikłania po odrze są bardzo groźne i mogą doprowadzić do śmierci. Jak podaje poradnikzdrowie.pl, osobom niezaszczepionym grozą m.in. zapaleniem płuc spowodowane nadważeniem bakteryjnym, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenia ucha środkowego, poronienie i zapalenie mózgu. Mogą wystąpić zaburzenia wzroku prowadzące do ślepoty.

Odra - szczepionki

Strona szczepienia.pzh.gov.pl zaleca szczepienia przeciw odrze. Zwraca jednak uwagę, że w ostatnim dziesięcioleciu spadł odsetek dzieci szczepionych na odrę. Zgodnie z zaleceniami WHO, szczepionka MMR (2 dawki) powinna zostać podana przynajmniej 95 procentom dzieci w każdym kraju. To pozwoli uchronić wszystkie dzieci przed chorobą, także te która mają przeciwwskazania do szczepień.

W Polsce działa Program Szczepień Ochronnych. Każde dziecko powinno zostać zaszczepione MMR na odrę w 13-14 miesiącu życia. Dawkę uzupełniającą podaje się w 10 roku życia. Uzyskuje się wówczas długotrwałą odporność. Szczepienia na odrę są bezpłatne.

Szczepionka przeciw odrze występuje w postaci połączonej (skoniugowanej) jako szczepionka przeciw odrze, śwince i różyczce (tzw. MMR). W jej skład wchodzą żywe, osłabione wirusy. Nie zawiera adiuwantów. Szczepienie przeciw odrze należy do szczepień obowiązkowych (bezpłatnych) podawanych w Polsce w 13-14 mies. życia oraz 10 roku życia. Skuteczność szczepienia po podaniu 2 dawek szczepionki wynosi 98-99%, utrzymuje się do końca życia. Szczepionka typu MMR jest szczepionką bezpieczną - informuje strona szczepienia.pzh.gov.pl. 

Po podaniu szczepionki mogą wystąpić lekkie odczyny poszczepienne. Zaszczepiona osoba może odczuwać ból i mieć obrzęk w miejscu podania szczepionki.

Czy antyszczepionkowcy mają rację?

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (Państwowy Zakład Higieny - PZH) nie ukrywa, że po podaniu szczepionki mogą wystąpić także ciężkie odczyny. Może dojść to takich powikłań jak delikatne zapalenie mózgu i drgawki gorączkowe. Niektórzy zwracają uwagę, że szczepionka na odrę zawiera żywe wirusy. Pojawiają się także oskarżenia, że szczepionka na odrę ma związek z przypadkami autyzmu.

ZOBACZ TEŻ: Coraz więcej przypadków odry na Białorusi. Zagrożenie dla Polski?

Odra, szczepienia, okres wykluwania - informacje:

Przeczytaj więcej
Komentarze