Ograniczenie sprzedaży alkoholu w Polsce. Prezydent zdecydował

Wojciech Kozicki
31.01.2018  14:31
Zakaz sprzedaży alkoholu w Polsce
Zakaz sprzedaży alkoholu w Polsce Fot: Flickr.com / Erich Ferdinand

Zapowiadają się imprezy na trzeźwo.

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Tym samym nocna sprzedaż alkoholu w Polsce będzie ograniczona. Zadecydują o tym samorządy. Doprecyzowano również definicję miejsc publicznych.

Gminy będą  decydowały o limicie zezwoleń na sprzedaż alkoholu, nawet napojów zawierających do 4,5 procenta. Jak podaje radiozet.pl, ma to rozwiązać problem koncentracji punktów sprzedaży alkoholu w jednym miejscu. WP.pl podejrzewa, że  to wyzwanie dla miejscowości turystycznych i centrów miast.

Jeśli gmina tak zadecyduje, nie będzie można wyskoczyć w nocy do sklepu, by uzupełnić zapasy "procentów". Może wprowadzić ograniczenia sprzedaży w godzinach 22-6. Zdaniem handlowców spotkają się z agresją klientów, którzy nie będą mogli kupić upragnionego trunku.

Imprezy na trzeźwo?

Od tej pory alkoholu nie można spożywać w miejscach publicznych, a jedynie w tych specjalnie do tego przeznaczonych. Określi je samorząd. Nadal będzie można jednak pić alkohol w ogródkach piwnych.

Specjaliści podejrzewają, że podpis prezydenta przypieczętował los sklepów. Dla wielu alkohol jest głównym źródłem utrzymania.

Ograniczenie możliwości sprzedaży alkoholu odbierze rentowność małym sklepom - stwierdził polityk Janusz Piechociński na swoim Twitterze.

W sklepach i sklepikach spożywczych  sprzedaż alkoholu stanowi 20 procent obrotu i jeszcze większy procent zysków. Z tymi przepisami wiele biznesów splajtuje – uważa dyrektor generalny w Polskiej Izbie Handlu Maciej Ptaszyński (WP.pl).

Wprowadzono także regulacje dotyczące sprzedawania i podawania alkoholu na imprezach masowych. Będą to mogły robić jedynie podmioty posiadające jednorazowe zezwolenia. Dotyczy to również usług cateringowych.

Zagłosuj

Czy popierasz ograniczenie sprzedaży alkoholu w Polsce?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze