Owrzodzone ryby w Bałtyku. Woda skrywa śmiercionośne zagrożenie

Wojciech Kozicki
12.03.2018  14:53
Skażenie Bałtyku
Skażenie Bałtyku Fot: East News/BSIP

"Dojdzie do ogromnej tragedii".

Na dnie morza spoczywają beczki z II wojny światowej, które mogą zawierać broń chemiczną. Z wiekiem są coraz mniej szczelne, a toksyczne substancje takie jak m.in. cyklon B i sarin dostają się do morza. Zagrażają ludziom i zwierzętom.

Dziennikarze programu „Alarm!” w TVP1 poinformowali, że Bałtyk wyrzuca na brzeg owrzodzone ryby. Mają poranione i poparzone ciała. Ich zdaniem to wina skorodowanych stalowych beczek i ich silnie szkodliwej zawartości. Skażone zwierzęta finalnie trafiają na talerze Polaków.

To bomba z opóźnionym zapłonem, która wybuchnie, jeśli w porę nie zostanie rozbrojona – powiedział prezes Zrzeszenia Rybaków Polskich Jacek Wittbrodt. (WP.pl)

Wittbrodt ostrzegł, że problemem trzeba się jak najszybciej zająć. Jeśli nic nie zostanie zrobione, dojdzie do ogromnej tragedii. Sugeruje, by wydobyć beczki i je zutylizować. Jest jednak świadomy, że to bardzo kosztowna operacja.

Odpady w Bałtyku

 W 2009 roku szwedzka telewizja SVT poinformowała, że w latach 1989-1992, w ramach tajnych radzieckich operacji, zatapiano broń chemiczną w morzu. Wrzucano do niego kontenery z gazami paraliżującymi i odpadami promieniotwórczymi. Chciano w ten sposób pozbyć się arsenału broni chemicznej  z dawnych baz wojskowych.

Jak podaje RP.pl, na konferencji w Poczdamie zapadła decyzja o pozbyciu się 67,5 tys. ton bomb, pocisków zawierających broń chemiczną. Wybrano najtańszą opcję, czyli wrzucenie do Morza Bałtyckiego. Za sprawą Rosjan w wodzie skończyły kontenery m.in. z adamsytem, clarkiem I i II, iperytem siarkowym, fosgenem oraz kwasem pruskim.

Brytyjczycy też święci nie są. W 1945 roku w cieśninie Mały Bełt pozbyli się 69 tys. ton pocisków artyleryjskich z tabunem i 5 tys. bomb z fosgenem. Rok później Amerykanie zatopili w Cieśninach Duńskich 130 tys. ton niemieckiej amunicji chemicznej.

Polska jest najbardziej narażona na skażenie. Prądy morskie spychają niebezpieczne substancje w kierunku jej wybrzeża.

szkodliwe ryby 2

WIĘCEJ NEWSÓW I ROZRYWKI? SPRAWDŹ PLANETĘ NA FACEBOOKU!

Zagłosuj

Czy kąpiesz się w Bałtyku?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze