Kopnął kamień na spacerze. Teraz jest bogaczem

Wojciech Kozicki
30.03.2018  11:45
Szafir, sprzedaż i obróbka
Szafir, sprzedaż i obróbka Fot: East News/Richard Sowersb /Rex Features

Problemy pojawiły się jeszcze zanim otrzymał pieniądze.

Jak szybko stać się bogatym? Okazuje się, że nie trzeba puszczać kuponów w Eurojackpot albo wysadzać w powietrze bankomatu. Wystarczy iść na spacer i patrzeć uważnie pod nogi. Przekonał się o tym pewien mężczyzna z miejscowości Gemfields (Queensland).

Australijczyk z nudów zaczął kopać kamień. W pewnym momencie podniósł go i zorientował się, że to 141-karatowy szafir. Jego wartość wynosi 30 tys. dolarów, czyli ok. 100 tys. złotych. Jak podaje ABC.net.au, kamień jest większy niż piłka golfowa.

australia mapa
australia mapa Fot: Google Maps

Sprzedaż kamieni szlachetnych

Media podają, że znalazca chce pozostać anonimowy. Wiadomo jedynie, że planuje sprzedanie szlachetnego kamienia. Może to jednak nie być takie proste.

Tak duży rozmiar i tyle karatów? To nie jest coś łatwego w sprzedaży. Nie wiem, czy ktoś chciałby ciąć taki kamień. Trzeba też sprawdzić czy nie ma żadnych skaz, a przy ewentualnej obróbe obchodzić się z nimi wyjątkowo ostrożnie. Takie kamienie lepiej zostawić w jednym kawałku – uważa Jenny Elliot z Coolamon Mining, która zawodowo zajmuje się kamieniami szlachetnymi.

Jako jedna z pierwszych kamień obejrzała Pat Vine z lokalnej firmy Pat's Gems. Powiedziała, że w ciągu 40 lat widziała tylko 4 lub 5 tak dużych szafirów, a okolica słynie z takich znalezisk. Podejrzewa, że musiały go wypłukać ulewne deszcze. Został nazwany Szafirową Księżniczką.

Mężczyzna spacerował po Gemfields i potknął się o szafir za 30 tys. dolarów - poinformowała reporterka Andrea Crothers.

Zagłosuj

Co zrobiłbyś z takim szafirem?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze